Sat. Apr 20th, 2024

Krasznán járt Dusinszki Zoltán, az FK Csíkszereda szakmai igazgatója

Focistából edző, csapatjátékosból mentor. Dusinszki Zoltán, az FK Csíkszereda szakmai igazgatója a Krasznán tett látogatása során többször is beszélt a sport fontosságáról a gyerekek mindennapjaiban, emellett szót ejtett arról is, hogy milyen nagy változások mentek végbe az FK Kraszna életében az elmúlt évek során.


Több évig játszott a pályán az edzőség előtt. Milyen hatással volt ez az életére?

Tízévesen kezdtem el futballozni a székely­udvarhelyi sportiskolánál, tizenhét voltam, mikor felkerültem a felnőtt csapatba. Azokban az években több fociklub is létezett Udvarhelyen, mindig próbáltak megújulni, ez pedig azt jelentette, hogy folyamatos volt a fejlődés, már a harmadik ligás csapatok is erősnek számítottak. Az első nehézség az életemben a sérülésem volt, ami után ugyan még évig sikerült fociznom, de nem értem el a sérülés előtti szintemet; ekkor kezdtem el kisgyerekekkel foglalkozni és edzősködni. Az első munkahelyem a Budavár FC volt, ami három év után megszűnt, ezután alakítottuk ki az FC Székelyudvarhelyet, ahol elkezdtük az igazi képzést az óvodás korúaktól egészen a kilenc évesekig. Az itteni munkámat vette észre a környező klubok szakemberei, és kaptam felkérést a Csíkszeredai Labdarúgó Akadémiához, már az alakulásakor, hogy felügyeljem és indítsam el az alközpontokat.


Elsőkézből tudja, milyen hatással van az ember életére már fiatalon a sport.

Igen, hiszen ezeket a bizonyos létrákat már végigjártam. Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek már az óvodában elkezdjenek valamit sportolni, hiszen elsősorban neveli őket. Még ha nem is lesznek sztárfocisták néhány év múlva, akkor is olyan tapasztalatokat gyűjtenek, amit majd felhasználhatnak az életükben. Ezek a gyerekek bekerülnek egy stabil közösségbe, ahol megtanulják, hogyan kell elviselni egy győzelmet és egy vereséget, és azt is a fejükbe vésik, mennyi áldozattal jár az, ha tenni akarnak azért, hogy sportolók lehessenek. Nagy kitartás és elszántság kell, emellett rengeteg áldozatos, megfizethetetlen munka, ezt pedig majd az életben is kamatoztatni tudják.


Milyen tapasztalatokat szerzett focistaként, amiket fel tudott használni edzőként?

Edzőként elsősorban a kommunikáció és a viselkedés fontos, meg kell tanulni jól reagálni bizonyos helyzetekre. Az edzésterv évről-évre változik, folyamatosan fejlődik, megújul, naprakésznek kell lennie a nyugati országokhoz mérten.


Mik a tapasztalatai az alközpontokkal?

14 alközpontja van az FK Csíkszeredának, az utóbbi néhány évben kerültünk ide, Partiumra. Nemrég volt egy tárgyalásunk Érmihályfalván is, hiszen ott is nagy szükség lenne egy olyan komplexebb fociklubra, mint amilyen Krasznán is működik. Az alközpontok elsődleges célja a székelységtől távolabbra eső környékek magyarságának, a magyar sportnak a fejlődése. A sorozatos edzések után pedig akár az adott korban – középiskolában vagy előtte egy évvel – fel is kerülhetnek ezek a gyerekek az akadémiára, hogy ott folytassák a tevékenységeiket.


Két éve alakult az FK Kraszna. Bár rövid idő telt el, mégis bizonyosan megfigyelhető a változás a kezdetek óta.

Nagyon lelkes közösséget látok itt, Stanciu Rudolf személyében pedig egy olyan vezetőt, szervezőt, aki könnyedén össze tudja fogni a környező falvakból érkező gyerekeket. Szerencsére van kiket, és edzőkben sincs akkora hiány. Nagy az elhivatottság és a ragaszkodás bennük aziránt, hogy magyarul tartsák az edzéseiket, és bízom benne, hogy a vírushelyzet lecsendesedése után az edzők számára is indíthatunk képzéseket, szakmai napokat, hogy ők is fejlődhessenek és mindig naprakészek legyenek a gyerekek számára.


Stanciu Rudolf:
Nagy megtiszteltetés, hogy Dusinszki Zoltán, az FK Csíkszereda szakmai igazgatója nálunk járt, és reméljük, Szondi Zoltán elnök is meg fog látogatni bennünket hamarosan. Beszéltünk az elmúlt időszak tevékenységéről és persze a jövőbeli tervekről, meglátásokról. Az edzőkkel is tartottunk egy kis szakmai beszélgetést, legfőképpen arról volt szó, hogy a modern nyugati foci oktatás fele kell vegyük az irányt, ezzel nagyobb esélye legyen a szilágysági gyerekeknek bejutni a Székelyföld Labdarúgó Akadémiára.

Tartottunk egy megbeszélést Kovács István polgármesterrel, aki továbbra is biztosított a támogatásáról minket. Az elkövetkezendő időszak megvalósításai közé tartozik egy nagy műfüves pálya kiépítése és két mikrobusz megvásárlása, amit reméljük, minél hamarabb sikerül kivitelezni. Ezek nagy segítségünkre lesznek, hiszen egyre több gyerek szeretne nálunk játszani, így minél több lehetőséget kell biztosítanunk számukra gyakorlás és utaztatás szempontjából. Mivel a fociklubunk számára elsődleges szempont, hogy minden oktatás magyarul történjen, magyar edzőkre van szükség, és bármennyire is örülünk, hogy egyre bővül a létszám, az edzőinknek sincs mindenre idejük. Ennek érdekében tárgyalás zajlik egy kolozsvári edzővel, akit reményeink szerint sikerül leszerződtetnünk az FK Krasznához, így még színesebbé, kedvezőbbé tehetjük a gyerekek számára az edzést.

Kabai Krisztina