Fri. Apr 26th, 2024

Újrakezdésre hangolva – XXIV. Tövisháti Napok Szilágycsehben

 2021. augusztus 28-án, illetve 29-én megszervezésre kerültek Szilágycsehben a XXIV. Tövisháti Napok. A 2020-as járványügyi helyzet miatt tavaly elmaradt ezen esemény megrendezése, így idén a programok száma és színessége mintha kompenzálni próbálta volna az elmaradást.

Szombaton, 28-án a megszokott rend szerint a társaság elnöke, Antal Katalin köszöntötte a jelenlévőket és beszélt arról, hogy a 24-es szám utal a társaság kultúra- és a közösség iránti elkötelezettségére, valamint a szüntelen tenni akarásra. „Ugyanakkor azt is hirdeti, hogy élni akarunk ebben a térségben, de úgy élni, hogy közben ragaszkodunk a gyökereinkhez, végezzük az elődeink által ránk bízottakat még akkor is, ha néha ellenszélben kell tegyük. Nem csüggedünk és a jövőbe tekintünk, mert hisszük, hogy lesz kinek átadnunk, lesz ki tovább vigye mindazt, amit egy 24 évvel ezelőtti elkötelezett és lelkes társaság megálmodott.

Nem véletlenül lett ennek az évnek és ünnepi rendezvényünknek a vezérmotívuma az életfa, magyar népművészetünk leggyakoribb és talán egyik legősibb szimbóluma. Ugyanis az életfa jelképezi kultúránkban az örök fejlődést, állandó növekedést, a folytonos megújulást”. A XXIV. Tövisháti Napok és a társaság munkáját méltatta Bálint Ervin polgármester úr és megnyitotta a rendezvénysorozatot.

Ezt követően dr. Markó Bálint, a Babes-Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese tartott egy lenyűgöző előadást a mindennapi értékeinkről, Rejtett kincseink címmel. A jelenlévők kulcsot kaptak az általuk megszokottnak tűnt dolgok újraértelmezéséhez és közösen fedezhették fel mennyi érték rejlik környezetükben, s hogy a Tövishát, Szilágyság tulajdonképpen egy igazi kincsesláda, amelyiknek fennmaradása akárcsak a kultúráé és a nyelvvé a benne élőktől függ.

Ezután sor került a Tövishát díj, valamint a Vida Katalin-emléklap átadására. A tövisháti szórványság / magyarság kulturális megmaradásáért vívott kitartó és példás harcáért a Tövishát Díjat Varga-Dobai István nyugdíjas magyartanár vette át. Első ízben került átadásra a díjhoz járó Vida Katalin-emléklap, melyet Vida Katalin egykori elnök fia, Vida Rolland adott át a díjazottnak. A megható esemény után a Szómiszó együttes koncertjére került sor. Az együttes által megzenésített versek, a zene finomsága, könnyedsége, líraisága mély benyomást keltett a jelenlévőkre, lenyűgözte a kultúrára szomjazó tövishátiakat. 

A Magyar Ház adott helyet a a Partium Keresztyén Egyetem Képzőművészeti Szak Made in Partium című kiállításának. A kiállítást Torkos Márk Erik nyitotta meg, a tárlatot pedig Lőrinc Inez mutatta be a nagyszámban jelen lévő érdeklődőknek.

Idén először külön a fiatalok is „több figyelmet” kaptak. 17 órától megnyitott a számukra kialakított Chill Zone, ahol sakkbajnokságon vettek részt, Bán Attila humorista poénjait hallgatták, este pedig közös filmnézés miatt lett zsúfolásig tele a Magyar Ház. A nótakedvelők a szabadtéren felállított színpad előtt gyűltek össze. Miklós Szilvia, Bíró Éva és Ábrám Tibor nótaénekesek fergeteges hangulatot teremtettek, s némi buzdítás után a szilágycsehiek a meghívottakkal együtt nótáztak jókedvűen. Nyári László, Dónát Pista-életműdíjas prímás és zenekara kísérték a nótaénekeseket és a lelkes közönséget. A szombat estét a Dozers együttes zárta saját dalaival és fergeteges hangulattal.

A vasárnapi nap istentisztelettel kezdődött és ezt követte a koszorúzás a templomkertben felállított háborús emlékműnél. Seres Dénes képviselő a jelenlévőknek arról beszélt, hogy elődeink áldozata kötelez minket hagyományunk, nyelvünk, kultúránk megőrzésére és ápolására. Délután 16 órától a hagyományőrzés keretén belül néptáncgála várta a nézőket. A tövisháti vasárnap a családok, gyerekek napja volt. Játékokkal, előadásokkal vártak kicsiket, nagyokat. A jelenlévők a Bazsarózsa zenés parasztkomédiáján nevethettek nagyokat, majd a népi játékaikat próbálhatták ki, íjászkodhattak, kipróbálhatták őseink viseletét, eszközeit a Vándor-szer jóvoltából, arcot festhettek, a népi mesterek szakmáiba nyerhettek betekintést.

A színház-, illetve irodalomkedvelőknek Marosán Csaba színművész Őrizem a szemed c. verses előadását tekinthették meg. Alkonyodóban a Géz’N’Gúzok gyerekzenekar mutatta be repertoárját. Az est fénypontja és a rendezvénysorozat záróakkordja Molnár Ferenc ‘Caramel’, Máté Péter-díjas énekes élőkoncertje volt. Noha az eső szakadt, a tövishátiak így is kitartottak, s esernyő alatt táncolva, énekelve búcsúztak a XXIV. Tövisháti Napoktól.

Idén, a társaság második alkalommal rendezte meg önkéntes programját. A fiatalokból álló kis csapat remekül hozzájárult ahhoz, hogy az esemény gördülékenyen, sikeresen zajlodjon le.

Támogatóink: Nemzeti Együttműködési Alap, Szilágycseh Polgármesteri Hivatala, Szilágy Megyei Kulturális és Művészeti központ, Communitas Alapítvány, Crisan Erzsébet, Domokos Ferenc.

Antal Norbert Zsolt