Fri. Apr 19th, 2024

Bővítés és teljes felújítás alatt a szilágyperecseni iskola

Ha valami előre viszi a társadalmat, az a tanügy és a műveltség – mondta Boncidai Csaba, Szilágyperecsen polgármestere. A különböző népek mindig fontosnak tartották az oktatás támogatását, és nagy összegeket fektettek ennek fejlődésébe, mert a világ előrehaladása csakis a tanüggyel, műveltséggel, neveléssel történhet.

Jelenleg a tanügy siralmas helyzetben van. Évtizedekkel ezelőtt még a tanyákra is iskolákat építettek, ma már számtalan iskola zár be, központosítják, csoportosítják, ami a kevés gyereklétszám miatt történik. Mindezek mellett túlterheljük a gyerekeket, akár azt is mondhatnánk, hogy gyermeklélek-gyilkosságot követünk el az iskolában, mert már stresszesen indul el otthonról a tanuló, és így nő fel. Sokan elfelejtik, hogy a tanítást játékosan kellene megoldani, hogy a gyerek vágyjon az iskolába. Ahol a harmóniát kellene kiépítsük, ott van a legnagyobb zűrzavar, már beleneveljük a stresszt a diákokba, mert nem vesszük figyelembe a gyerekek képességeit, hogy mi az, amit szívesen tanulna, milyen adottságai vannak.

A mi legnagyobb álmunk, hogy szakosítsuk az iskolánkat, ehhez minden feltételt meg fogunk teremteni, és mondhatom, nagyon jó úton haladunk e téren. Magyarországon az iskolák szakosodáson már a 70-es években lezajlott. Az ötlet a szilágysomlyói Báthory-napokon született meg, a fúvószenekart látva, ami a 70-es években alakult meg. A nyírbátori iskolában már akkor volt szakosítás, azóta három generáció nőtte ki magát: nagytata, szülő és sok esetben a gyerek is ott tanult.

Ez egy zseniális ötlet, mert nem mindenkiből lehet matekzseni vagy olimpikon, akiket sajnos mindig „elvisznek”. És felteszem a kérdést: akkor mi kivel maradunk?

Nagyon sok reál, humán beállítottságú gyerek van, de nagyon sok későn érő is. Őket nem szabad elveszíteni, fel kell karolni. Polgármesterként rálátásom van az iskolai tevékenységre, gyereknevelésre, a társadalom mozgató rugóira, és látom, hogy működik, hogy kellene működjön a társadalom. Ezek azok a tények, amik arra késztettek, hogy áldozatot hozzunk, ezért kezdtük el az iskolabővítést és a sportcsarnoképítést. Telket vásároltunk ahhoz, hogy az iskolában kiépüljön egy komplexum, hogy ne szétszórva legyenek ezek a létesítmények, hanem egy helyen, mert célunk: harmóniát teremteni.

Az iskolafeljavítási projekt nagyrészt állami költségvetésből, és helyi hozzájárulással valósulhatott meg. Azért bővítettük az iskolát, mert fel akarunk készülni a szakosításra. A képzőművészet és a zene terén nem lehet nagy csoportokkal dolgozni, több osztályokra volt szükségünk, ezért vágtunk bele ebbe a nagy feladatba.” – nyilatkozta a polgármester.

Az iskolánál a munkálatokat tavaly ősszel kezdték el, leszedték a vakolatot, a padlózatot felszedték, a mennyezetet felújították, a villanyhálózatot és a hőközpontot kicserélték. Mindez már szükségessé vált, mert 50 évnél idősebb az épület, és az elmúlt években nem volt felújítva. Az idén négy teremmel, levéltárral és egy konyharésszel is bővítették az oktatási központot.

 

Nagy munkába kezdtünk, látványos eredménnyel. Reméljük, hogy lesz gyermekáldás, és ha szakosítjuk az iskolát, ezekre az új termekre szükség lesz.

Hangszereket vásároltunk, gyerekeink vannak, az igény megvan a szakosításra, már csak meg kell valósítani. A román állam költött, mi költöttünk, a munkálatok nagy része megvan, szeptemberre befejezik, várjuk az ősz kezdetét, hogy elkezdődjön az oktatás” – tette hozzá Boncidai Csaba.

 

Kulcsár Mária