Fri. Apr 19th, 2024

Szilágysomlyó – Szabó Ernő Csaba: „A négy éves tapasztalatom egy jó alap, erre már csak építeni kell”

• Született: 1982. szeptember 28-án, Zilahon

• Tanulmányok:
– Szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnázium
– Nagyváradi Energetika Egyetem – elektroenergetika szak

• 2016-tól városgazda

„Zilahon születtem, de 4 éves koromig Alsóvalkón laktunk, mert édesapám ott volt mérnök, az akkori termelőszövetkezet vezetője, édesanyám pedig a faluban dolgozott óvónőként. Később Zálnokra költöztünk, édesanyám szülőfalujába, majd innen két év után Szilágysomlyón telepedtünk le, azóta is itt lakunk. Van egy 8 éves fiam, feleségem pénzügyi ügyintéző a szilágyperecseni iskolában, hobbym a motorozás.

Egyetemi éveim után a szilágynagyfalui Hanna Instrumentsnél dolgoztam villamosmérnökként két évig, majd két és fél évig benzinkútvezető voltam a szilágysomlyói töltőállomásnál. Ezt követően több mint hat évig Zilahon az Electrica vállalatnál dolgoztam villamosmérnökként, onnan kerültem 2016-ba a helyi önkormányzathoz mint városgazda.

Feladatom ugyanaz, mint az alpol­gár­mesteré, ügyfélfogadást tartok, ötle­teket, tanácsokat adok, cégekkel tar­tom a kapcsolatot: azokkal, akikkel szerződésünk van, és azokkal, akik együtt­működni szeretnének velünk. Egy városban sok a munka, nem mondhatom, hogy egy unalmas tevékenységet folytatok.

2014-től a helyi RMDSZ aktív tagja vagyok, a jelenlegi elnök, Papp Zsolt vitt a szervezetbe, mert mindketten úgy éreztük, hogy tehetek a magyar közösségért, rám is szükség van, mint ahogy minden magyar emberre. Mindenkinek, függetlenül kortól vagy nemtől, helye van az RMDSZ-ben.

Az első években a magyarországi testvérvárosokkal tartottam a kapcsolatot, részt vettem a Báthory Fest megszervezésében, július közepén sportnapot szerveztem, ahova meghívtuk a testvérvárosok lakóit is, mert a sport egy nagyon jó alkalom, hogy együtt legyünk, barátkozzunk, ötleteket, tapasztalatokat osszunk meg, és itt nem csak a magyar-magyar barátságra, hanem a román-magyar viszonyra is gondolok. Arra törekedtem, hogy valamilyen szinten őket is bevonjam, hogy ők is részesei legyenek a rendezvényeinknek. Elmondhatom, mindig az arany középutat kerestem, mert a megbékélés híve vagyok, közvetlen az emberekkel, nem szeretek ígérgetni, mert tudatában vagyok annak, hogy mit lehet megvalósítani, és mit nem. Egyenes vagyok, elmagyarázom mindenkinek, mit lehet, és mit, miért nem. Jó a kapcsolatom a helyiekkel, legyen az magyar, román vagy roma. Mindenkiért próbálok harcolni, és ezt értékelik az emberek. Tapasztalatból mondom, a lakosok elsősorban munkahelyet, utat, infrastruktúrát akarnak. Mint mindenhol, nálunk is a legnagyobb gondot a munkahelyhiány és az alacsony bérezés jelenti.

Itt az önkormányzatnál van egy jó kis csapatunk, akikkel sok mindent sikerült megvalósítanunk az elmúlt négy év alatt. Számtalanszor pályáztunk, és ennek megvan az eredménye. Vannak már befejezett projektek, vannak folyamatban lévő tervek és vannak elképzeléseink is a jövőre nézve”.

 

Megvalósítások

 

• Kormánypénzből utakat aszfaltoz­tunk, sáncokat, támfalakat építet­tünk ki: Somlyócsehiben majdnem az összes utcát leaszfaltoztuk, Szilágy­somlyón többek között a Plopilor, Cotnari, C. Coposu, Mártonffy István, Soarelui, Ioan Sima, D. Coroianu… és még lehetne sorolni.

 

• Nagy igény van a földgázhálózat bőví­té­sére, ezért saját költségvetésből ezt minden évben folyamatosan terjesszük. Az Amarad biztosítja a terveket és a munkálatokat, mi fizetjük az anyagokat. Az idén elkezdjük a Nagyfalusi utcán is a földgáz bevezetését, itt kicsit nehézkesen haladtunk, mert számtalan engedélyre volt szükségünk.

 

• Városunk körbe van véve dombokkal, és amikor nagy esőzések vannak, összegyűl a víz, amit le kell vezetni a Kraszna folyó fele. Sikerült a rossz állapotban lévő árkokat felújítani, azóta esőzéskor azon a részen kevesebb gondunk van.

 

• A járdák folyamatosan készülnek, egyik a másik után, először a fontosabbakat, romosabbakat újítjuk fel, készítjük el, aztán a soron következőt.

 

• A közvilágítással szakmámból kifolyólag én foglalkozok. 2018-ban elkezdtük a felújítást saját pénzből, kicseréltünk 600 világítótestet ledesre, és most arra pályáztunk, hogy a többit is kicserélhessük, mert kb. 1600 világítótestünk van.

 

• Sok manapság az autó, ezért próbáltunk minél több parkolót kialakítani. A lakónegyedekben térköveztünk, aszfaltoztunk, mindezt saját költségvetésből, hogy legyenek új parkolóhelyek.

 

• A fizetéses parkolók miatt a főutcát egyirányúsítottuk.

 

• Az önkormányzathoz tartozó romos állapotban lévő három hőközpontunkat lebontottuk és parkolóhelyeket alakítottunk ki azokon a területeken.

• Munkagépeket és eszközöket vásároltunk: kaszát, haszonjárművet, hókotrót stb.

 

• A Magurán lévő macskaköveket felszedtük, kipótoltuk és újra letettük, mert ez nagyon jó és látványos, ugyanakkor könnyen javítható.

• A mezőgazdasági utakat is karbantartjuk, lekövezzük.

 

• A víz- és csatornahálózatot fejlesztettük, jelenleg is bővítjük, ami a jövőt illeti, szeretnénk ezeket kicserélni.

• Ingyenes wifihálózatot építettünk ki a város számos területén.

• A kórháznál folynak a belső és külső felújítási munkálatok, két hete 73 új géppel bővült a jelenlegi állomány, még RMN gépünk is van, csak orvosok legyenek, mert a modern felszerelések adottak.

 

Tervek a jövőre

• Egy olyan „okos” rendszert akarunk kifejleszteni, amelyik jelzi ha kiég egy égő; éjszaka le tudja csökkenteni a fényerősségét; a gyalogátkelőnél, amikor megjelenik egy autó, akkor megerősödik a világítás. Ebbe a pro­jektbe belefoglaltuk még, hogy 4,8 km villanyhálózatot be akarunk helyezni a föld alá.

• A közterületek monitorizálásával a legjobban állunk a megyéből, mert majdnem 60 kameránk van a város közterületén. Minden kijáratnál és bejáratnál megfigyelő kamera van, a jövőben ezt tovább szeretnénk bővíteni.

 

• 2016-ban mi voltunk az elsők a me­gyében, akik a földalatti plat­for­mokat, szeméttárolókat ­rak­tunk le, ezt továbbra is folytatni szeretnénk.

• Az iskolákat és óvodákat fej­lesz­teni, korszerűsíteni kell, hogy jó körülmények között tanul­hassanak diákjaink. Jelenleg egy középiskolánál és két óvodánál folyamatban vannak a felújítási munkálatok.

• Nagyobb figyelmet kellene fordítani a romákra, felkarolni, kommunikálni velük, és valamilyen megoldást találni, hogy a gyere­keik iskolába, óvodába járjanak, mert fontos, hogy milyen szellemben nevelkednek.

• Befektetőket kellene keresni, mert az önkormányzat és az állam nem tud munkahelyeket teremteni, nincsenek meg erre az eszközei. Én területvásárlást javasolnék, ott létre kellene hozni egy ipari parkot, vagy a már meglévőt bővíteni. A munkahelyteremtés lenne a legfontosabb, mert ha van munkahely, akkor itt maradnak az emberek, ha nem, akkor elmennek máshova, ezért, cégekkel kellene felvenni a kapcsolatot, és valamilyen módon ide vonzani őket.

• Terveink közt szerepel a bicikliút-hálózat kiépítése, vannak erre pályázatok, megpályázzuk, hátha sikerül megnyerni.

• A CNI (Nemzeti Befektetési Tár­sa­ság) által sportbázis létrehozására pályáznánk.

• Turizmus szempontjából fontos lenne a Báthory vár felújításának a folytatása és a Broscaria fürdő rendbetétele.

 

,,Arra bíztatom a helyi magyarokat, menjenek el szavazni, ne bízzuk a véletlenre a helyi magyarság sorsát, mert bár egyre kevesebben vagyunk, kell a képviselet, erőt kell képviselnünk. Ahhoz, hogy ott legyünk a helyi tanácsban szükségünk van több mint 1000 szavazatra.

Négy éve a harmadik tanácsosunk leosztás útján jutott be, az idén ne hagyjunk semmit a véletlenre, úgy gondolkodjunk, hogy ezúttal a negyedik jusson be leosztásból. Most egy erős, dinamikus, fiatal csapattal állunk elő, új emberek kerültek a listára. Megkérünk mindenkit, bízzanak bennünk, mert azért fogunk dolgozni, hogy a következő ciklusban is jól legyenek képviselve, de ehhez az kell, hogy Önök elmenjenek majd szavazni.”

 

Tanácsosjelöltek listája:

Papp Lajos-Levente

Kovács Zoltán-Zsolt

Orosz Ferenc

Márton Gabriella