Thu. Apr 25th, 2024

Oktatási intézmények fejlődése Sarmaság községben

A község jogi személyiséggel ren­del­kező egyetlen iskolája a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum. Az intéz­ményhez tartozik a község 5 óvodája és 4 iskolája. Összesen több mint 900 gyermek jár a tanév idején ezekbe az intézményekbe, eltöltve idejük nagy részét oktatással, beszélgetésekkel, kü­lönböző programokkal, ta­lál­koz­va osztálytársaikkal, iskolatár­sa­ik­kal, óvónénivel, tanító nénivel, ta­ná­rok­kal. Ezért nagyon fontos, hogy tan­intézményeink megfeleljenek az Európai Uniós törvényeknek, szabvá­nyoknak, a kor biztonsági előírásainak, hogy a tanulási körülmények gyer­me­keink számára kényelmesek, hatéko­nyak és biztonságosak legyenek.

Nem véletlen, hogy Dombi Attila János, Sarmasági község polgármestere a Helyi Tanáccsal karöltve célul tűz­te ki a 2016-2020-as ciklusban tan­in­tézményeink teljes felújítását, kor­sze­rűsítését, modernizálását és bőví­tését. A pályázatok típusától függően a Polgármesteri Hivatalnak és a Helyi Tanácsnak jókora hozzájárulást kellett biztosítania a célok megvalósítása érdekében.

 

 

Először az Ilosvai Selymes Péter Álta­lános Iskola volt átadva a 2012-2016-os ciklusban Selymesilosván, ahol 134 gyer­mek koptatja nap mint nap az iskola padjait. A helyi közösség számára ez nagy előrelépés volt, mert a gyerekek saját településükön járhatnak óvodába és iskolába 4. osztályig, a szülők pedig nem kell gyerekeik ingáztatásával kezd­jék a napot.

 

A második átadott intézmény a kö­zel 130 diákkal rendelkező Ady Endre Általános Iskola volt Szilágylompérton a 2016-2020-as ciklusban.
A munkálat keretében lepadlózásra kerültek a tantermek, elkészült egy új tanári szoba és több újonnan kia­la­kított mosdó is. Két óvodai, három elemi és négy gimnáziumi tanterem, valamint könyvtár és informatikai la­bor került felújításra. Az új padok, székek, táblák, polcok, fogasok mind-mind hozzájárulnak az itt tanuló gye­re­kek megfelelő körülmények kö­zött való oktatásához. A beruházás minisz­tériumi forrásból volt finanszírozva.

Engedjék meg, hogy köszönetemet fejezzem ki, magam, a pedagógusok és a helyi közösség nevében Seres Dénes parlamenti képviselőnek, aki nagyon sokat tett a beruházás megvalósításáért.

Nemcsak az iskola belseje, hanem annak külső környezete is megújult. A Sarmasági Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács jóvoltából leaszfaltozott udvaron tölthetik a gyerekek a szüne­teket, szervezhetik a pedagógusok a szabadtéri programokat.

Az intézmény egyik legszínvona­la­sabb rendezvénye az Ady Endre emlé­ké­re, évente megszervezésre kerülő vers- és prózamondó verseny, levélíró pályázat, valamit rajzverseny. Az immár hagyománnyá vált rendezvénysorozat regionálissá nőtte ki magát, hiszen számos megyei és megyén kívüli iskola diákjai, pedagógusai tisztelik meg jelen­létükkel az eseményt. A helyi pedagógusok, a szülők, a református egyház, a helyi tanács, iskolánk vezetői, valamint megyei képviselőink közös erővel szervezik meg és támogatják eme nagyszabású eseményt.

Az Ady Endre nagyszülei telkére é­pült egyre korszerűbb iskola és a ben­ne megszervezett rendezvények együtt szolgálják a közösség fejlődését, szellemi örökségének ápolását. A közös munka és az együtt töltött idő közelebb hozza egymáshoz az embereket és ápolja a költő, a ,,merész…, nemes, örök-nagy gyermek’’ emlékét Lompérton, második hazájában.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az 1-es Számú Óvoda felújítás előtt és után

 

A Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács legnagyobb és legkiterjedtebb beruházása Sarmaság településen az 1-es Számú Óvoda, 2-es Számú Bánya­telepi Óvoda és a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum teljes felújítása.

 

 

A 2-es Számú Bányatelepi Óvoda felújítás előtt és után

 

Az elmúlt tanév különlegesnek szá­mí­tott a többi évekhez képest. Szeptemberben, tanévkezdéskor tisztá­ban voltunk azzal, hogy teret kell adnunk a munkálatok kivitelezéséhez. Legelőször elkészült a 2-es Számú Bányatelepi Óvoda.

Az 1-es Számú Óvoda mindhárom csoportját át kellett költöztetni a Bá­nyatelepibe, hogy ott is megkez­dődjenek a munkálatok. Párhuzamosan dolgoztak a kisiskolán, ahol a 0-IV. osztályosok jártak, ezért egy részüket a Bányatelepi 2-es Számú Iskolába kellett átcsoportosítani. Persze, ez a dön­tés nem volt mindenki számára tökéletes, mert kompromisszumokat kellett hoznunk, szülők, tanárok, intéz­ményvezetők között. Mára már az 1-es Óvoda is nagyjából elkészült, és reménykedünk abban, hogy ősszel – ha a járványhelyzet megengedi – ott is elkezdődik az oktatás.

Személyes véleményem az, hogy az elmúlt négy esztendőben nagyon so­kat fejlődtek Sarmaság község tan­in­tézményei. Minden gyermek számára biztosítva van a modern, korszerű ok­tatás óvodákban és iskolákban egya­ránt, függetlenül attól, hogy a község melyik településén él.

 

 

 

A Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum felújítás előtt és után

 

A Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum jelenlegi igazgatójaként és pe­da­gógustársaim nevében köszönetet mon­dok Dari Tamás Szilágy Megye tan­felügyelőhelyettesének, megyei ta­­ná­csosnak, Dombi Attila János pol­gármesternek, Kovács Tibor al­pol­gármesternek, a Helyi Tanács kép­vi­selőinek, mindenkinek, a­kik hozzájárultak a község tanintéz­mé­nyeinek megújulásához azért, hogy gyer­mekeink szívesen és még na­gyobb örömmel vegyenek részt az in­téz­ményekben zajló oktató és nevelő tevékenységekben.

 

Bőti Sándor Csaba,
a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum igazgatója