Sat. Apr 27th, 2024

Bazsalikom – Ocimum basilicum

Dél-Ázsiából származó, a legtöbb európai országban termesztett, hazánkban is kedvelt kerti és fűszernövény.

A bazsalikom 40-60 cm magas, szára felálló, négyzetes formájú. Létezik zöld, piros, kis és nagy levelű, sima és fodros levelű változata is.

A bazsalikom meleg igényes növény. A tápanyagban gazdag, gyorsan melegedő vályog-, homoktalajokat szereti a legjobban. A termesztésére kijelölt területet ősszel ássuk fel, forgassuk meg, és porhanyósítsuk, érett komposzttal trágyázzuk.

Magvetése: Meleg igényességét figyelembe véve, legbiztosabb, ha a palántákat előneveljük. A magvetést március közepén kezdhetjük. Magja fényen csírázik, ezért ne, vagy csak nagyon vékonyan takarjuk földdel.  A legegyszerűbb, hogy a nedves földre szórjuk a magokat, vízzel lespricceljük, és egy zacskót teszünk a cserépre. Mikor megjelentek a magoncok, a zacskót levesszük, hogy ne fülledjenek be. A csírázási idő a hőmérséklettől függően 1-2 hét. Rendszeresen nedvesítsük a talaját, és szellőztessük. Kiültetés előtt a palántákat edzeni kell. A tavaszi fagyveszély elmúltával ültessük csak ki a növényeket végleges helyükre.

Hideg érzékenysége miatt, a helyben vetés nem mindig eredményes. Teljesen napos, védett helyet keressünk számára. A vetést csak április második felében, kellően tömörített talajba, sekélyen végezzük. A túl sűrű kelést ritkítsuk. Jól tűri az átültetést, ezért a ritkításkor kiemelt növényeket átültethetjük.

A kertben is jól illik a paradicsomhoz, az uborkának pedig jó szomszédja.

Levelét egész nyáron szedhetjük, mindaddig, amíg puha és selymes. A növény jelentős mennyiségű illóolajat tartalmaz, a gyomor-bélrendszerre görcsoldó hatású és idegnyugtató. Bármilyen módon próbáljuk eltenni, veszít jellegzetes ízéből. Inkább neveljünk a konyhaablakban magunknak egy-két cseréppel.

Ahhoz, hogy dús bokrokat növesszen, a hajtásvégeket rendszeresen csípjük vissza. Ezáltal elágazásra kényszerítjük a növényt, és új hajtásokat nevel ki.

Szaporíthatjuk vízben való gyökereztetéssel is, hogy új, önálló növényeket kapjunk. Ehhez akár egy – a bevásárlásunk során vett – cserepes növényt is használhatunk, de akár a saját magról neveltjeink közül is vághatunk hajtásokat. Vízbe téve szépen meggyökeresednek, melyeket becserepezve nevelhetünk tovább. Így akár egyetlen cserép növényből kinevelhetjük a paradicsom mellé szükséges társnövényeket.

Ha nem akarunk a vízben szaporítással foglalkozni, még mindig van lehetőségünk a szaporításra, tőosztással.

Egy-egy cserép bazsalikom vásárlásakor szedjük szét a tövet, ami valójában nem tő, hanem tövek egymás mellet. Áztassuk be a földlabdát, és óvatosan szedjük szét.

 

 

 

 

 

 

 

Monty Don angol biokertész műsorából néhány perc a bazsalikom termesztéséről:

 

gazigazito.hu