Thu. Apr 25th, 2024

Alexandru Rafila: szerdán startol a tájékoztató kampány a kálium-jodid tablettákról

Szerdán startol a kálium-jodid tabletták alkalmazásával és tárolásával kapcsolatos lakossági tájékoztató kampány – jelentette be kedden az egészségügyi miniszter.

Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila ismét elmondta: a tájékoztatás nagyon fontos, és addig nem osztják szét a polgároknak a jódtablettákat, amíg meg nem értik, hogy mi a rendeltetésük. A tablettákkal együtt szórólapot is osztanak a lakosságnak – tette hozzá.

A miniszter közlése szerint a kampányt a médián keresztül bonyolítják el, az első tájékoztató anyagok már elkészültek, és könnyen érthetőek. Ezekben elmagyarázzák, hogy miért van szükség a kálium-jodid tablettákra, illetve felhívják a figyelmet, hogy a lakosságnak csak elővigyázatosságból osztják szét a gyógyszert, jelenleg nincs sugárzásveszély, a jódtablettákat szigorúan csak hatósági javaslatra, a megfelelő pillanatban szabad bevenni.

Hogy melyik az a pillanat, azt majd a hatóságok jelentik be – hangsúlyozta Rafila, hozzátéve, hogy a jódtablettákat a bejelentést követő első hat órában kell bevenni.

A tájékoztató kampánnyal a hatóságok meg akarják előzni, hogy az emberek kaotikusan, maguk próbálják beszerezni ‘törvényes, vagy kevésbé törvényes úton’ a kálium-jodidot, veszélyeztetve egészségüket azáltal, hogy esetleg nem megfelelő, vagy akár káros termékekhez jutnak hozzá – magyarázta a miniszter.

A kálium-jodid tablettákat biztonságos, fénytől védett helyen, állandó hőmérsékleten és gyermekek elől elzárva kell tárolni. Szükség esetén a szülőknek kell beadniuk gyerekeiknek a gyógyszert – mutatott rá Rafila, hozzátéve, hogy az esetleges ellenjavallatokat a háziorvos közli a körzetéhez tartozó személyekkel.

Ismételten figyelmeztetett: a jódtabletták megelőzésszerű alkalmazása értelmetlen és veszélyes, mert pajzsmirigybetegséget okozhat.

A tájékoztató kampány végéig a kormány megoldást fog találni arra, hogy mind a háziorvosok, mind a gyógyszertárak részt vegyenek a tabletták szétosztásában, amelyeket jelenleg az egészségügyi igazgatóságok raktáraiban tárolnak – mondta el Rafila.

Kifejtette: sajnálja, hogy a háziorvosok “bürokratikus eljárásra” hivatkozva vonakodnak részt venni a jódtabletták szétosztásában. Érvei szerint a háziorvosok bevonása egy közegészségügyi tevékenységbe nem nevezhető bürokratikus intézkedésnek.