Sun. Jan 29th, 2023

Ady Endre emlékére

„Csak akkor születtek nagy dolgok,
Ha bátrak voltak, akik mertek
S ha százszor tudtak bátrak lenni,
Százszor bátrak és viharvertek…”
Ady Endre

A Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola immár IV. alkalommal szervezte meg Ady Endre emlékére rendezvénysorozatát 2020. január 31-én, amely immár régiós szintre nőtte ki magát. Ennek keretében megszervezték az Ady Endre vers- és prózamondó versenyt, levélíró pályázatot V-VIII. osztályosoknak, valamint a rajzversenyt előkészítő – VIII. osztályos diákok számára.

A borongós nap ellenére jó kedvvel érkezett Szilágylompértra minden diák és kísérő tanár egyaránt. A vers- és próza­mondó versenyre 29 diák jelentkezett, 21 levél érkezett be a levélíró pályázatra, illetve 266 rajz került elbírálásra.

A rendezvényen továbbá részt vett Rozs Rita szaktanfelügyelő asszony, Dari Tamás, a Szilágy Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelő-helyettese, Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke, Kovács Tibor Sarmaság Község alpolgármestere, Berki Edith, az RMDSZ Sarmasági Szervezetének elnöke, illetve a helyi tanács képviselői is.
Az ünnepélyes megnyitót Sólyom Tünde vezető tanár kezdte meg, majd köszöntötte a jelenlévőket, örömét fejezve ki, hogy idén is több megyéből jelentkeztek a versenyre, ezt követően átadta a szót Bőti Sándor-Csaba igazgatónak. Az igazgató úr elmondta, mennyire fontos ez az esemény a szilágylompértiak számára, de az egész község és Szilágy megye számára is. Azzal, hogy a szilágylompérti iskola a valamikori Ady-kertben áll, illetve az intézmény a költő nevét viseli, méltó emléket állít nagyságának.

Ady Endre megkapta méltó helyét a Szilágyságban, hiszen nemrégiben Zilahon felavattak egy egész alakos szobrot a költőóriás tiszteletére egykori iskolájával szemben, ezzel az eseménnyel pedig szintén emlékezünk rá, s együtt, közösen ápoljuk az Ady-kultuszt az egész Szilágyságban. – Fejtette ki Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke a tisztelt jelenlévők előtt. Továbbá Dari Tamás főtanfelügyelő-helyettes hozzátetette, hogy mennyire szoros kapocs van a költő és a szilágylompértiak között. Ady költészetét az itt eltöltött idő is befolyásolta, már híres költő volt akkor, amikor a város zajától ide menekült, a Séra-kúria mögött álló gesztenyefa alatt ült le a ma is ott álló kőasztalhoz, hogy kiírja magából érzéseit. …

 

A levélíró pályázat díjazottjai:
V – VI. osztályos kategória:
1. díj: Szabó Regina – Kárásztelki 1-es Számú Általános Iskola (V. oszt.)
2. díj: Csóka Laura – Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola (VI. oszt.)
3. díj: Török Renáta – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VI. oszt.)
Dicséret: Bálint Boglárka – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VI. oszt.)

VII – VIII. osztályos kategória:
1. díj: Szabó Ákos Sándor – Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola (VIII. oszt.)
2. díj: Tolnai Márk – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola (VII. oszt.)
3. díj: Bántó Csenge – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola (VII. oszt.)
Dicséret: Orosz Alexandra – Báthory István Általános Iskola – Szilágysomlyó (VII. oszt.)

Különdíjak:
Tordai Zselyke – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola (VIII. oszt.)
Sándor Ádám – Báthory István Általános Iskola – Szilágysomlyó (VII. oszt.)
Okos-Rigó Alíz Ibolya – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VII. oszt.)

 

Vers- és prózamondó verseny díjazott­jai:
V – VI. osztályos kategória:
1. díj: Kovács Zoltán – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VI. oszt.)
2. díj: Kupás Milán – Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola (VI. oszt)
3. díj: Csóka Laura – Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola (VI. oszt.)
Dicséret: Májer Betsabé – Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola (VI. oszt)

VII – VIII. osztályos kategória:
1. díj: Debreceni Máté – Zilahi Simion Bărnuțiu Általános Iskola (VIII. oszt.)
2. díj: Bántó Mózes – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola (VIII. oszt.)
3. díj: Mák Csenge Tünde – Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum (VIII. oszt.)
Dicséret: Móricz Júlia – Zilahi Simion Bărnuțiu Általános Iskola

Különdíjak:
Kocsis Dóra – Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum (VI. oszt.)
Kolcsár Boróka – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (V. oszt.)
Egri Kriszta – Báthory István Álta­lános Iskola – Szilágysomlyó (VII. oszt.)
Lucza Tamás – Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum (VII. oszt.)

 

Rajzpályázat:
Előkészítő – I. osztály:
1. díj: Kozma Antónia-Raluka – Szilágypaniti Általános Iskola (I. oszt.)
2. díj: Boczor Karolina – Zilahi Református Wesselényi Kollégium (I. oszt.)
3. díj: Király Nikolett – Szilágyballai 1-es Számú Általános Iskola (I. o.)
Dicséret: Mátyás Damaris – Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola (eko.)

II – III. osztály:
1. díj: Vékás Zselyke – Krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum (III. o.)
2. díj: Sólyom Barbara – Krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum (III. o)
3. díj: Lőrinczi Róbert – Szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola (III. o.)
Dicséret: Kutasi Blanka – Szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola (II.o)

IV. osztály:
1. díj: Fazakas Júlia-Lea – Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola
2. díj: Barbur Stephanie-Júlia – Zilahi Református Wesselényi Kollégium
3. díj: Khaled Nóra – Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola
Dicséret: Sólyom Hanna-Tünde – Szi­lágy­lompérti Ady Endre Általános Iskola
Dicséret: Ambrus-Gáspár Nóra – Zilahi Református Wesselényi Kollégium

V – VI. osztály:
1. díj: Dragos Alexandra – Varsolci Általános Iskola (V. o.)
2. díj: Máté Borbála – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VI. o.)
3. díj: Héder Anasztázia – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola
Dicséret: Pépel Szandra – Szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola

VII – VIII. osztály:
1. díj: Bereczki Nikolett – Szilágyballai 1-es Számú Általános Iskola (VIII. o.)
2. díj: Kisjancsi Viktória-Márta Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VIII. o.)
3. díj: Tordai Zsejke – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola (VIII. o.)
Dicséret: Tököli Hunor-Dániel – Kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola (VII. o.)

Különdíj:
Kis-Juhász Norbert – Szilágysámsoni Szikszai Lajos Általános Iskola
Közönségdíj:
Jámbor Nathanael – Hadadi Wesse­lényi Általános Iskola (V. o.)
Dimény Olívia Cintia – Krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum …”

Székely Anetta