Thu. May 2nd, 2024

VII. Zsibói Magyar Napok

,,A tavalyi év sikerén felbuzdulva, idén újra megszerveztük a Magyar Zsibói Napokat, immár hetedik alkalommal”- kezdte köszöntő beszédét Csatlós Sándor, a Wesselényi Társaság elnöke. Elmondta azt is, hogy e rendezvény a minőségi együttlét során összefogni, erősíteni kívánja a zsibói magyarságot és megpróbál egy morzsányi kultúrát csempészni a szürke hétköznapokba.

Az eseménysorozat a Botanikus Kert pincéjében vette kezdetét, ahol a vendégek bográcsban főtt finomságokat kóstolhattak, felidézve ezáltal a régi ízeket és zamatokat. A viszontlátás örömét és a jó hangulatot Molnár Sándor nótacsokra fokozta.

Szombat délelőtt, a Botanikus Kert dísztermében, négy rendkívüli előadót hallgathatott meg a közönség. Dr. Bartha Katalin-Ágnes, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és film karának adjunktusa, „Idős Wesselényi Miklós báró és a színház közege” című tanulmányából kiderült, hogy a báró elnöklete alatt színházi bizottság alakult és nagy összegeket költött a színészeire. Hover Zsolt, magyargyerőmonostori lelkipásztor és író, az „Erdélyi szabadságharc 1848-49” című történelmi kalandregényét mutatta be. Kicsiny városunk arculatát a kommunizmus idejéből Györfi-Deák György, a városi könyvtár igazgatója jelenítette meg. Dr. Czégényi Dóra, a Babeș-Bólyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi karának adjunktusa, Mózes Teréz szilágysomlyói születésű néprajzkutató és holokauszt-túlélő rendkívüli életét és munkásságát ismertette a hallgatókkal.

Az előadások között fellépett Monár Anita, Sapietia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Jogtudományi Intézet elsőéves hallgatója, aki Bartók Béla, N. Vaccai, Franz Schubert, G.F. Handel, Giuseppe de Marzi és Cesar Franck szerzeményeiből énekelt. A zenei aláfestést Pleșca Adela, a ”Sigismund Toduță” Zeneiskola tanárnője biztosította.

Délután a Művelődési Házban folytatódott a rendezvénysorozat. A jelenlévők a „Játék a kastélyban” című színdarabot láthatták a nagyváradi Szigligeti Társulat előadásában. A világsikerű vígjátékban szétválaszthatatlanul gabalyodott össze a valóság és látszat, igazság és hazugság, élet és színház.

Vasárnap délelőtt ünnepi istentiszteleten vettek részt a hívek és jeles vendégeink, Kovács Irénke szenátorasszony, Seres Dénes parlamenti képviselő, illetve Marosán Csaba színművész. Az Október 6.-i eseményekről is megemlékezve, Hőgye-Gál Roberto református lelkipásztor kifejtette mennyire fontos a közösség ereje. A gyenge, megosztott közösséget bármi és bárki legyőzheti.

Seres Dénes beszédében kiemelte Zsibó történelmi múltjának és a jelenben való összefogás fontosságát, ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy újra a Wesselényiek fészkében járhat.

Gyermekeink a lelkipásztor vezetésével dalos összeállítással hajtottak fejet az aradi vértanúk hősiessége előtt.

Ezt követte Marosán Csaba „Költészetünk vadvirága” című Petőfi verses összeállítása. A színművész, többek között, azt is elmondta, előadásának célja, hogy levegye egy kicsit a polcról, megmozgassa, hús-vér emberként láttasa a 200 éve született költőt.

Az ünnepi alkalom a Wesselényi szobor koszorúzásával zárult.

A VII. Zsibói Magyar Napok létrejöttéért köszönet illeti a Wesselényi Társaságot, az RMDSZ helyi szervezetét, a zsibói Városi Tanácsot és mindenkit, aki hozzájárult ezen esemény megvalósulásához.

Bogdan Zsófia