Mon. Apr 29th, 2024

Tanulmányi kirándulás Sztánán

A szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola és a Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceum diákjainak 2021. november 12-14-e között volt szerencséjük Sztána kis falujába látogatni. A kiránduló csapatot 3 felügyelő tanár kísérte el, akik egyben szervezték is a programot. A rögtönzött anyanyelvi szaktáborban kivétel nélkül olyan diákok vettek részt, akik az elmúlt év során valamilyen formában bekapcsolódtak a Tövishát Kulturális Társaság által meghirdetett versenyekbe, pályamunkákat küldtek be vagy önkéntesként alázatos és szorgalmas munkájukkal segítették a rendezvények lebonyolítását.

A résztvevő diákok nagy része eddig még nem járt a környéken, így izgatottan várta ezt a derűsnek ígérkező őszi hétvégét.

A péntek késő esti érkezés után igyekeztünk hamar elfoglalni és felfedezni a szállásunkat, a Kék Iringó Kúria Panziót, ami ebben a három napban szállásadóinknak köszönhetően igazi otthonná lett számunkra. Nagy csodálattal jártuk végig a panzió minden szobáját, melyek szebbnél szebb kalotaszegi festett bútorokkal, tömegkályhákkal voltak berendezve. Az ámulat a vacsorával csak tovább folytatódott, elképzelni sem tudtunk volna jobb és finomabb ételeket, mint amelyekkel a drága szakácsnő 3 napig kényeztetett minket. Az este hátralévő részében a panzió pincéjébe elhelyezett pingpong asztal körül valamint az izgalmasabbnál izgalmasabb társas- és kártyajátékok közepette örültünk egymás társaságának és váltunk a következő 2 napra igazi csapattá. A felhőtlen és vidám hangulatot csak tovább fokozta az időről időre felcsendülő zenék sorozata.

A kirándulás második napja hangulatos ébresztővel és egy finom reggelivel indult, ami után következett a kis falu túránk végül pedig a Varjúvár, Kós Károly egykori otthonának a meglátogatása. A felfedező utunk első részében csatlakozott hozzánk Papp Hunor, sztánai református lelkész és tanár, aki vállalta, hogy idegenvezetőnkként bemutatja a falu látványosságait, elmeséli múltját. Először a régen elemi iskolaként működő, ma már közösségi ház, téli időszakokban imateremnek használt épületet jártuk körbe, ahol megtekinthettük a Kós Károly életéből és munkásságából összeállított kiállítást. Ezt követően átsétáltunk abba az épületbe, ahol a híres farsangi bált szervezték 1914-ben, amelyen Móricz Zsigmond is részt vett, és amely ihlető élménye volt a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című művének. Harmadik állomásunk a középkori elemeket tartalmazó református templom volt, ami jelenleg felújítás alatt áll. Ám szépségéből és értékéből ez mitsem vesz el. Innen utunk egyenesen a Varjúvárhoz vezetett, át a vasúton. Objektív oknál fogva csak rövid időre vehettük szemügyre a Kós Károly által 1909-ben tervezett később otthonná bővített villát. Mint megtudhattuk az épületet Kós Károly a második világháború után egy román barátjának adományozta azzal a feltétellel, hogy nem adhatja el kizárólag családtagoknak, így a vár és környezete ma újra a Kós család tulajdonában álló magánterület. A túrában kissé elfáradva visszafelé vettük utunkat, a panzióhoz, ahol már finom meleg ebéddel vártak minket. Délután ellátogattunk a falu egyik tehetséges emberéhez, Ágoston-Császár István bácsihoz, aki egyben festő és prímás. Megcsodálhattuk legújabb munkáját: Kós Károly öregkori portréját. A napunkat egy finom vacsorával és közös X-faktor nézéssel zártuk.

Következő reggelünk ismét hangulatosan indult. Egy dokumentumfilmet néztünk meg Kós Károly életéről és munkásságáról, majd egy finom reggeli után megrendezésre került a várva várt pingpong verseny.

Nagy bánatunkra ebéd után össze kellett pakoljunk, megköszöntük a hétvégi vendéglátást és hazafelé indultunk. Útközben betértünk Zsobokra, ahol sokak örömére a kalotaszegi, azon belül is az alszegi népviselettel és népi szokásokkal ismerkedhettünk meg egy cifra/tiszta szobában. Ezzel zártuk kirándulásunk színes programját.

Ezúton szeretnénk megragadni az alkalmat és sokadszor megköszönni kis csapatunk nevében a lehetőséget, hogy részt vehettünk ezen a hétvégén, az anyanyelvi szaktáborban. Felejthetetlen élményben volt részünk minden szempontból.

Hatalmas köszönet és hála a szervezők minden tagjának és a Szilágy Megyei Tanácsnak a lehetőségért!

Klein Aliz és Tihor Alexandra, nyolcadik osztályos diákok