Sat. Apr 27th, 2024

Szilágy megyei pedagógusokat is Digitális Őrangyal kitüntetésben részesítettek

2022. december 10-én a Hargita megyei Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a csíkszeredai Spektrum Oktatási Központ közös szervezésében Tanári Jóllét és Digitális Egyensúly konferenciára került sor. A színvonalas rendezvényen Jukka Sinnemäki finn tanár tartott plenáris hibrid előadást, majd a romániai magyar közoktatásban tevékenykedő pedagógusok (Gál-Iankó Kata, Gidró Melinda, Gyarmati Dénes, Kolumbán Krisztina, Majzik Tamás, Márk Emese, Portik Zsolt és Zsigmond Ilka) digitális együttműködésre alkalmas eszközökről, oktatási robotokról, a 3D nyomtatás iskolai használatáról, a finn oktatási modellről beszélgettek a résztvevőkkel.

A konferencia ünnepélyes zárómomentumaként Digitális Őrangyal díjátadóra került sor. A díjra Erdély-szerte nevezhettek pedagógusok olyan kollégákat, akiktől a legtöbb segítséget kapták az online oktatás ránk zúdulásának pillanatától mai napig, akik a digitális eszközök és módszerek megismerésében segítséget nyújtottak, alkotói munkájuk eredményét széles körben megosztották. Közel félszáz pedagógus-jelölés érkezett a díjra, a kitüntetettek listáján végül 49 név szerepelt. Szilágy megyéből három pedagógus vehette át e díjat.

Gál-Iankó Katalin, a Zsoboki Gimnáziumi Iskola magyartanára az online kezdeti időszakában, mikor mindenki kapkodott fűhöz-fához, kollaborációban egy Google Sites oldalra rendszerezett minden anyagot, melyet a kollégákkal megosztott. Az RMPSZ ezért a tevékenységért 2019-ben már díjazta őt, s innen indult el a digitális tananyagfejlesztés útján, melyet egy Erasmus+ projekt során ötfős csapatban valósítottak meg.

„Minket, tanárokat olyan ritkán dicsérnek. Pedig új szárnyakat ad olykor egy elismerés” – vonta le a következtetést.

Hari Tünde Hajnalka, a magyar kisebbségi tanítók tanfelügyelője a digitális eszközök gyakorlati alkalmazását népszerűsítette képzéseken, egyéni vagy csoportos bemutatók által egyaránt. Vallomásában Laczkovich Miklós szavait idézte: „Minden egyes elismerés, cím, rang burkoltan elvárást rejt magában. Elvárásokat, hogy a jövőben is hasonló színvonalú eredményeket érjek el.”

Józsa Erika, a Szilágyperecseni 1-es számú Általános Iskola angoltanára az online oktatás kezdetén rövid oktatófilmeket készített kollégáinak arról, hogy hogyan kell kezelni a platformokat, illetve olyan weboldalakat mutatott be, ahol interaktív leckéket, feladatlapokat, teszteket lehet készíteni. „A boldogság és hála mellett úgy érzem, hogy ez a kitüntetés felelősséggel is jár. Több nyilvános digitális tananyagot akarok létrehozni, amelyek által a világhálón is támogathatom a kollégákat” – fogalmazta meg terveit.

A kitüntetettek egységesen vallották, hogy a mobileszközöknek, online applikációknak a tanteremben is van létjogosultságuk, átgondoltan használva a megfelelő eszköz és pedagógiai cél minőségi eredményeket idézhet elő.

Gál-Iankó Katalin, magyartanár