Thu. Apr 25th, 2024

A szilágysomlyói citeracsoport, 2006-ban alakult meg Széman Rózsa kezdeményezésére, Gáspár szakirányításával. Magyar gyermekdalok ritmusainak és a kevés hangú dallamok elsajátításával kezdtünk, a Szénási Endre dobai tanító által készített citerákon, majd a magyarországi prím-citerák beszerzése után népdalokkal, zsoltárokkal és dicséretek megtanulásával folytattuk. Közben a helyi és megyei iskolák, művelődési otthonok rendezvényein is gyakran fellépett a tíztagú együttes, évente több színpadon is megünnepelve a március 15-i rendezvényeket. A karácsonyi repertoárt is hamar elsajátították a gyerekek, betanultak egy szilágysági Betlehemes játékot is, amivel többször felléptünk a Debreceni Nemzetközi Betlehemes Találkozón, valamint a környékbeli települések hasonló rendezvényein, óvodákban, iskolákban.

Erdély több településére is eljutottunk a Kalotaszegen, Székelyföldön, Dél-Erdélyben, Válaszúton, több kolozsvári kulturális eseményen vettünk részt az évek során. Ezután több magyarországi közművelődési eseményre kaptunk meghívást: Gödöllőre, Nyírbátorba, Budapestre, Sopronba, onnan pedig eljutottunk Bécsbe, a magyar reformátusok ünnepségére is, mely alkalommal a Burg előtti téren, az esti utcai zenélést is felvállalták a lelkes középiskolás tanulóink.
Többször felléptünk a Romániai Magyar Dalosszövetség Éneklő Ifjúság Kodály Zoltán szellemében rendezvényein: Temesváron, Aradon, Kézdivásárhelyen, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, (Somosdon), Szilágysomlyón, Szatmáron, Nagybányán, valamint a tordaszentlászlói kórustalálkozón, Vistán, Mákófalván. Sződemeteren műsort mutattunk be a templomkerti szobor mellé rögtönzött színpadon 2013. augusztus 2-án, amikor az alkalomhoz illő műsort szólaltattunk meg: 130. genfi zsoltár a Kölcsey himnuszával (ugyanis zenetörténeti kutatások kimutatták, hogy a költő erre a dallamra szerezte Nemzeti imánkat); 81. zsoltár Bicinia; Szilágysági népdalcsokor; Kodály Zoltán Három Bicinia: Fehér liliomszál; Hej, Vargáné; Esik eső, ázik a heveder. Két nap múlva, augusztus 4-én vasárnap pedig Bánffyhunyadon, a református istentiszteleten szolgáltunk, genfi zsoltárokkal és református dicséretekkel.

A szilágysomlyói református egyházmegye kórustalálkozóin is több alkalommal részt vettünk: Szilágyperecsenben (ahol alulírottnak Kui János versére, kétszólamú gyermekkarra és citerára szerzett művét mutattuk be a nyolc résztvevő egyházi vegyeskórussal), Szilágynagyfaluban, Varsolcon, Szilágybagoson. Több citerás nyári tábort is szerveztünk a szilágysomlyói Magurán és a szilágysomlyói Báthory István magyar tannyelvű iskolában és Tiszaföldváron. Több alkalommal részt vettünk a Vendégségben Magyarországon nemzetközi magyar ifjúsági találkozón, és több helyen is felléptünk Gödöllőn és a Budai Várban az augusztus 20-i ünnepségeken. A magyar ifjúsági találkozóra kiadtunk egy kis népdalgyűjteményt is 2013-ban, amiből a határon túlra szakadt magyar fiataloknak tanítottunk magyar népdalokat, citerajátékkal.

A Szederinda kis együttes 2016-ban ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját, amikor a tíz év anyagából összeállított műsort mutattunk be a Báthory iskolában. Az ünnepi megemlékezés, fellépés alkalmával átadtuk a stafétabotot a Kis-Szederindának, akiket immár a szilágybagosi születésű Fekete István zenetanár, szilágyzoványi kántor irányít és vezet sikerre, Isten segítségével.

Hálásak vagyunk Istennek és támogatóinknak a sok szép emlékért a sok szép magyar népdalért, a zsoltárokért, hitvalló dicséretekért, amelyekkel megajándékozott bennünket és hallgatóinkat szerte a Kárpát-medencében.

Gáspár Attila
Zilah, 2021. november 22.