Fri. Jul 11th, 2025

Iskolánkban, a szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskolában 2025. június 30-tól megrendezésre került az Olimpiai Sporthét idén már a negyedik alkalommal. Azért akarunk hagyományt teremteni ennek a tevékenységnek a megszervezésével, mert egyre inkább tudatosítani szeretnénk a gyermekeinkben mekkora szerepe van a hagyományőrzésnek nemzetünk, közösségünk ápolásában és megmaradásában. 

A hagyomány értékeihez ragaszkodva indítottuk a hetet az Olimpiai Láng meggyújtásával. A nap fényének tüzet élesztő hatására két ötödik osztályos leány várt közvetlen közelről, de feszültségteli várakozás borzongott végig a hetven főnyi gyermekseregen. Ez a feszültségteli várakozás örömkiáltásban, tapsviharban tört ki, amikor megjelent a láng, és a diadalmenetben tetőződött, amikor végigvonultak a sportpályán az Olimpiai Láng helyi jelképével. A szimbolikus diadalmenetet a sportra éhezők csapatának a menetelése követte, hiszen a meleg elől a helyi sportcsarnokban kerestünk oltalmat. Itt a sporttanárnő Kulcsár Andrea Kinga bemelegítő gyakorlatokkal hangolta rá a gyermekeket a mozgásra, a versenyekre. Ezután a csapatokat alakította meg sportszerűen, hogy lehetőleg mindenik csapat egyenlő eséllyel indulhasson a versenyjátékokban. A közösség összetartó ereje villant fel a csapatok erőfeszítésében, amikor a csapatkapitányok és a versenyre ráhangolódott csapattagok mindent bevetve próbálkoztak elsőkként, győztesekként zárni a versenyszámokat. Élménydús pillanatokkal gazdagodtak nemcsak a gyerekek, hanem mi pedagógusok is, hiszen öröm volt végigkövetni a kisebb és nagyobb gyermekek összpontosító játékát, és még élményszerűbb volt csatlakozni hozzájuk, segíteni őket, hogy minél sportszerűbben versenyezzenek. A csapatjátékok után kétfelé oszlott a diákok serege, a nagyobb létszámú csapat, az előkészítő osztályosoktól egészen a harmadik osztályosokig, felvonult az iskola épületébe, ahol a rendezőkkel együtt a tízórai elfogyasztása után 12 óráig népi gyermekjátékokat játszottak. Hihetetlen volt a gyermekek lelkesedése, amely hatalmába kerítette a felnőtteket, és megteremtette a népi gyermekjátékok alaphangulatát, hogy valóságosan megtapasztalhassuk a népi hagyomány jótékony hatását. A csapat másik fele, a negyedik osztályosoktól a hatodik osztályos diákok csapatáig a sportcsarnokban folytatta tevékenységét: futballoztak, kézilabdáztak, kosárlabdáztak. 

A második nap forgatókönyve is hasonlóan alakult a bemelegítő és versenyjátékok után a csapat egyik fele sportjátékokkal folytatta a tevékenységet, a csapat nagyobbik felével pedig visszajöttünk az iskola épületébe és európai zászlókat színeztünk, melyeket egy látványos füzéren kifüggesztettünk a sportpályán. 

Harmadik nap a rollerek és a biciklik kaptak főszerepet. Korosztályonként a gyermekek összemérhették tehetségüket, erejüket, gyorsaságukat, és hogy minél sportszerűbb legyen a verseny, volt egy olyan versenyszám is, amelyben az lehetett a győztes, aki a legutolsóként ért be a célba, tehát a leglassúbb volt. A nap melege egyre inkább csökkentette a versenyzők és a drukkerek lelkesedését, de mindenki végig izgatott volt, és mindent megtett azért, hogy legalább egy versenyszámban jeleskedjék. A bicikli- és rollerverseny után a kisebbek és a nagyobbak az iskolaudvar árnyékos részein korosztályuknak megfelelő ügyességi csapatjátékban mérhették össze tehetségüket, gyorsaságukat, valamint azt is felmérhették, hogy ki milyen sportszerű és tisztességes a vetélytársakkal szemben. Ezek a csapatjátékok az ügyesség és a képesség összemérésén túl nagyszerű lehetőséget biztosítottak a közös nevetésre, szórakozásra, a csapattársak támogatására, biztatására, egyszóval a közösségi élmény megtapasztalására.

A negyedik nap tevékenységeinek nagyobb részét a szervezők régi elfeledett gyermekjátékok felelevenítésével és közkedvelt játékok bedobásával töltötték ki: gumizással, ugróiskolával, tapsjátékokkal, kötélhúzással. A játékok öröme fellelkesítette a csapat legnagyobb részét, és ebből a játékvezető segítőknek is jutott, akik feleleveníthették gyerekkori élményeiket a közös játék során. A hagyományos játékok után visszagyalogoltunk a sportcsarnokból az iskola épületébe, ahol mindenki elkészíthette sajátkezűleg a tízóraiját, margarinos vagy májkrémes szendvicset. 

Az utolsó napon, hogy a külsőnkkel is tükrözzük a közösség összetartó erejét, mi szervezők egyforma pólót öltöttünk magunkra, amelyen az iskolánk címere és neve is látható volt, és még a diákok közül is voltak olyanok, akik hasonló öltözetet viseltek. A sportcsarnokban tartott bemelegítő után hét csapatra oszolva különféle ügyességi és gyorsasági játékokat játszottunk, amelyeknek pillanatképei nagyon jól tükrözték a versenyzők fergeteges hangulatát. Együtt vonult fel a csapat, hogy közösen zárjuk az Olimpiai Sporthetet az olimpiai érmek elkészítésével. Mindenki elkészíthette a személyre szabott érmét, amelynek személyessége a saját név feltüntetésében vált nyilvánvalóvá, de ugyanakkor a közös élményeket is tükrözte, hiszen az olimpiai játékok jelképét szemlélhettük rajta. A közösségi élmények végső megpecsételése a közös kép volt, amelyen mindenki büszkén viselte az olimpiai érmét. A képen látható büszke mosoly tükrözte a sporthét végéig kitartó diákok és segítők elégedettségét, hiszen segítettek, amikor és ahol kellett, részt vettek a tevékenység megszervezésében valamint lebonyolításában, illetve lelkesen versenyeztek, hogy minél inkább emeljék a rendezvény színvonalát, és felejthetetlen élményekkel gazdagítsák az egymásra hangolódott közösséget.

Köszönet illeti az anyagi támogatóinkat Szilágy Megye Tanácsát és iskolánk alapítványát, a Pro Scola Gyulaffy Tásrsaságot, hiszen lehetővé tették a verseny pénzügyi hátterének a biztosítását. Hálás köszönet a szülőknek is, akik a háttérből buzdították gyerekeiket a részvételben való kitartásra valamint a szervezőknek, akik lehetővé tették a rendezvény lebonyolítását úgy, hogy miközben feláldozták idejüket és energiájukat, lelkileg feltölthettek másokat és ők maguk is feltöltődhettek a közös tevékenységek jótékony lélekemelő hatásával.      

A Gyulaffy László Általános Iskola közössége