Sarmasági postagalamb a megye legjobbjai között

Kiemelkedő eredménnyel zárta az idei versenyszezont a Romániai Postagalambászok Szövetségének Szilágy megyei tagozata: a fiatal galambok AS Maraton kategóriájában megyei első helyezést ért el Dr. Király János, sarmasági tenyésztő.
Dr. Király János gyermekkorától kezdve rajong a galambokért. Az egyetemi évek alatt ugyan szüneteltette hobbiját, de tanulmányai befejezése után újra „megfertőződött” ezzel a szenvedéllyel. 2009 végén Bagosi Csabától kapta első őszi fiókáit, 2010-től pedig már a Szilágy megyei egyesület tagja.
Az állatorvos elmondta, hogy a versenyeken több kategóriában lehet nevezni, ám Sarmaság körzetében leginkább a maratoni távú megmérettetések számítanak népszerűnek. Ez a legnagyobb kihívás mind a galambok, mind a tenyésztők számára. A madaraknak fokozatosan kell felkészülniük: rövidebb távok után jöhetnek csak a hosszú, több száz kilométeres utak.
A sarmasági körzet galambász közössége sem elhanyagolható: a körzet tagjai között van Dr. Király János, Kocsis Róbert (†), Bagosi Csaba, Erdei-Árva István, Forgács Attila, dr. Nagy Béla és Zaha Gavril (Majád). „Mesterünknek Zaha Gavrilt tartjuk, aki a kezdetektől fogva a maratonra „idomított bennünket” – meséli nevetve Dr. Király. A legnagyobb izgalmat számára a berlini extrém maraton jelenti, hiszen innen, mintegy 975 kilométeres légvonalbeli távolságból várják haza a galambokat.
Idén egy fiatal galambjával indult a szezonban. Az első maraton Karlovy Varyból indult (Csehország), majd következett Drezda (Németország), újra Karlovy Vary – mindegyik két hét különbséggel. Az első két útját sikeresen zárta a galamb, viszont a második Karlovy Varynál nem sikerült helyezést elérnie, emiatt gondolta úgy a tenyésztő, hogy az Extrém Maratonra, azaz Berlinre is nevezi postagalambját. A galamb, fölülmúlva az elvárásokat, nagyon jól teljesített ezen a közel ezer kilométeres úton, ezzel elérve az AS Maratont, így összesítettben megyei első helyezést ért el.
„A galamb éjjel nem repül, mert nem lát, így egy berlini távot nem tud megtenni egy nap alatt. Sok minden befolyásolja az eredményt – időjárás, fáradtság, a ragadozó madarak rendkívüli veszélyforrást jelenthetnek, vagy akár egy rossz helyre történő leszállás is” – magyarázza a tenyésztő.
Dr. Király szerint ritka az igazán különleges galamb, akár tíz évet is várni kell, míg megszületik egy ilyen tehetség. Felidézi, hogy egy korábbi, 2012-es születésű galambja három éven át repült maratont. Két évesen sikerült megtennie az AS Maratont, a schwerini 1062 km-es táv megtételével lett akkor a Nyugati Régió második helyezettje. Egy másik jó példány, amely 2013-ban született hat éves koráig repült, öt és hat évesen sikerült lerepülnie a Palmares AS Maratont.
Az doktor úr arról is beszélt, hogy a felkészítés összetett folyamat: speciális, kifejezetten sportgalambok számára kifejlesztett magkeveréket kapnak, rendszeres állatorvosi ellenőrzésen esnek át, és minden maraton után kezelik őket a légúti fertőzések és más egyéb fertőzések megelőzése érdekében. A túlzott gyógyszerhasználat azonban kerülendő – a hangsúly az egészséges egyensúlyon és a gondos edzésen van.
A galambász elmondta, hogy sokszor a természet ereje is közbeszól: nemrég például egy napkitörés zavarta meg a madarak tájékozódóképességét, és rengeteg példány odaveszett. „A várakozás mindig idegőrlő. Amíg a galambom haza nem ér egy ilyen hosszú útról, alvásra nem is tudok gondolni” – vallja be.
A mostani siker nemcsak a galambászok, hanem a helyi közösség számára is nagy büszkeség. Az ilyen eredmény mögött hosszú évek elhivatott munkája, kitartása és az állatok iránti szeretete húzódik meg.
Dr. Király János teljesítménye egyértelműen bizonyítja, hogy a sarmasági galambászok a megye legjobbjai közé tartoznak, és hogy a szenvedély, a türelem és az állhatatosság mindig meghozza gyümölcsét.
Székely Anetta