Sat. May 4th, 2024

„Röhög az egész osztály”- humorral fűszerezett irodalmi vetélkedő

A nevetés, az öröm az alapérzelmek egyike. Kultúrától, nemzeti hovatartozástól függetlenül képes az ember felismerni a másik arcán a mosolyt, a világ bármely sarkában éljen is. Univerzális nyelv és a világon mindenhol ugyanazt jelenti! Nem nehéz megtapasztalni, hogy aki széles mosollyal, jókedvűen viszonyul embertársaihoz, azt szinte mindenki szimpatikusnak találja, ráadásul környezetét is jobb hangulatra deríti. Filozófusok, szociológusok, pszichológusok kutatják évezredek óta a nevetés célját. Hogy milyen sikerrel?… ez még kérdés. Tény, hogy ma már külön tudományágnak számít a nevetés kutatása. A gelotológia (mert így hívják), képviselői terápiás céllal, „gyógyszerként” alkalmazzák a nevetést, de végső soron máig titok maradt ez a velünk született, falakat ledöntő és kapcsolatokat építő, ragályos viselkedés. A lényeg, hogy sokat nevessünk. Ma is, és úgy általában minden nap!

Charlie Chaplin azt mondta: „Az a nap, amely nevetés nélkül telik el, az elvesztegetett idő”. Ezért-e? Vagy csak azért mert fontos nekünk ez a verseny?! Tény, hogy nem vesztegettük el a napot f.é. november 24-én, ugyanis jó szokásunkhoz híven, az idén is megszerveztük a „Röhög az egész osztály”, irodalmi vetélkedőt, immáron XIV. alkalommal. A megye számos iskolájából, több mint 200 diák zsúfolódott be a zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola dísztermébe. Jelen volt a Simion Barnutiu Általános Iskola, Szilágypaniti 1-es számú Általános Iskola, a Szilágyballai 1- es számú Általános Iskola, a Szilágycsehi Gyulaffy László Általásnos Iskola, a Krasznai Cserey-Goga Technológiai Liceum, a Désházi 1- es számú Általános Iskola, Magyargoroszlói Általános Iskola. Összesen 74 diák, három kategóriában mérettette meg magát: vidám versek, vidám mesék és vidám jelenetek kategóriában, amit egy 5 tagú zsűri értékelt. A zsűri tagjai: Rozs Rita – kisebbségért felelős tanfelügyelő- asszony, aki a zsűri elnöke is volt, Kiss Imola – magyar szakos tanárnő, Csepei Ibolya – tanító néni, Rózsa Etelka – iskolapszichológus, logopédus, Tyukodi Jolán –ny. tanító néni. Nem volt könnyű dolga a zsűrinek, de végül meghozta döntését, s a következő eredmények születtek:

Vidám versek kategóriájában:

I – Vincze Dina – Mihai Eminescu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár: Boda Erzsébet

II. Szabó Csongor – Simion Barnutiu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár Pataki Ida

III. Dani Teréz- Cserei-Goga Technológiai líceum diákja, felkészítő tanár Szőcs Erzsébet.

Dicséretben részesült: Balla Máté – Mihai Eminescu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár: Boda Erzsébet

Vidám mesék kategóriájában: I. Misinszki Petra- Mihai Eminescu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár: Boda Erzsébet

II. Dull Anna- Mihai Eminescu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár: Boda Erzsébet

III. Fazakas Frida Lilla- Simion Barnutiu Általános Iskola diákja, felkészítő tanár Pataki Ida

Dicséretben részesült: Pap Vider Dóra – Cserei -Goga Technológiai liceum diákja, felkészítő tanár Szőcs Erzsébet.

Vidám jelenetek kategóriában:

  1. Vaszori Gábor: Bözsike mindent elintéz című jelenet, amit a zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola diákjai adtak elő, felkészítő tanár Nagy Katalin.
  2. A gróf, a kópé, a kondás meg a szarka című jelenet, amit a désházi 1-es számú Általános Iskola diákjai adtak elő, felkészítő tanár: Molnár Annamária
  3. A rátóti csikótojás című jelenettel a szilágypaniti 1-es számú Álatalános Iskola diákjai adtak elő, felkészítő tanárok: Ozsváth Katalin és Tamás Andrea.

Dicsérteben részesült: A soványitó palacsinta című előadás, amit a zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola diákjai adtak elő, felkészítő tanár: Boda Erzsébet

A zsűri különdíjakat is osztott.

A legjobb női alakításért, különdíjat kapott, Dull Anna, Bözsike mindent elintéz című jelenetben nyújtott alakításáért. A mesélő, A talléros kalap, című előadásban nyújtott alakításáért. Különdíjat kapott Molnár Márk, a kópé kondás – legjobb férfi szerep alakításáért. Különdíjban részesült a Gyulaffy László Általános Iskola, a legötletesebb, legjobb színpadi megoldásokért.

Fontos megjegyeznünk, hogy ennek a versenynek a jellemzője, hogy minden résztvevő diák egy könyvvel gazdagabban távozik, hiszen már a kezdetek óta ilyen módon is kívántuk népszerűsíteni az olvasást és a könyvek szeretetét. Ezért hálásan köszönjük, a Szilágy Megyei Tanácsnak és a Communitas alapítványnak, hogy lehetővé tették mindezt és egy csodálatos, vidám, értékes napot tölthettünk együtt.

Béczi Csilla,

Mihai Eminescu Általános Iskola aligazgatója