Tue. May 7th, 2024

RMDSZ: Meg kell akadályozni az élelmiszerpazarlást!

Európai viszonylatban személyenként 178 kg, Romániában pedig 130 kg élelmiszerhulladék termelődik évente.

„Az elmúlt években a jóléti társadalom magával hozta az élelmiszerpazarlást is. Ha megnézzük, körülnézünk az élelmiszerüzletekben, főleg az ünnepek táján, nagy mennyiségű élelmiszert vásárol mindenki. Olyankor tele vannak a kosarak, tolókocsik, és bár egy részét tárolni lehet, egy része nem tárolható, minek következtében nagyon nagy mennyiségű élelmiszer gyakran a kukába kerül. Mindez a társadalom vesztessége. Régen a nagyszülők nagyon tisztelték az élelmet, a kenyeret. Ezt tudatosítani kellene a mai emberekben is. A napokban meghozott intézkedés arra figyelmeztet, hogy az élelmiszerpazarlást meg kell akadályozni” – nyilatkozta Seres Dénes parlamenti képviselő.

Az intézkedéscsomag, amely az élelmiszerpazarlás megelőzésére és csökkentésére irányul, megteremti a lehetőséget arra, hogy az élelmiszerláncban tevékenykedő gazdasági szereplők az élelmiszerfelesleget, – amelyből később élelmiszerhulladék keletkezne, – a rászorulóknak adományozzák vagy közvetítő egységen keresztül eljuttassák azt a megfelelő helyre, ahol elfogyasztják. 2021-ben országunkban 4,6 millió személyt fenyegetett szegénység és 150 ezer gyerek szenved naponta az éhség miatt. A törvénytervezetbe foglalt kötelezettségek betartásával az agrár-élelmiszeripari ellátási lánc hatékonyabbá válna, hiszen az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez jelentősen hozzájárulna a keletkezett élelmiszertöbblet szétosztása, még mielőtt hulladék válna belőle, ehhez pedig egyértelmű jogi keretre van szükség.

A háztartások számára is kedvező az intézkedéscsomag, hiszen alacsonyabb áron vásárolhatnak meg olyan élelmiszert, amely közel van a minőségmegőrzési idő lejártához. Ugyanakkor az étkezések során el nem fogyasztott ételt megfelelően becsomagolva, pluszköltségek nélkül is magukkal vihetik az étteremből, sőt mi több, a vendéglátóegységeknek a menüben is jól láthatóan fel kell tüntetniük ezt a lehetőséget. Ezáltal a háztartások nem csak élelmiszerköltségeiket tudják csökkenteni, hanem hozzájárulnak a pazarlás csökkentéséhez és annak a célkitűzésnek az éléréséhez, hogy 2030-ra Romániában a felére csökkenjen az egy főre jutó élelmiszerpazarlás mértéke.

Országos szinten az élelmiszerfelesleg több mint fele a háztartásokban keletkezik, 37 százalékát az élelmiszeripar, öt százalékát pedig a közétkeztetésben keletkezett hulladék teszi ki. Továbbá, a globális élelmiszerpazarlás az üvegházhatást okozó gázok teljes kibocsátásának nyolc százalékát alkotja, amely jelentős hatással van az éghajlatra és a társadalom egészére egyaránt.

2030-ra a felére kell csökkentenie az országnak az egy főre jutó élelmiszerpazarlás mértékét, valamint a különböző intézkedések által növelni kell az élelmiszerláncban felhasznált és hasznosított élelmiszer mennyiségét – ennek teljesítésére dolgozta ki és fogadta el az RMDSZ a Parlamentben azt az intézkedéscsomagot, amely az élelmiszerpazarlás megelőzésére és csökkentésére irányul.