Sat. Sep 14th, 2024

Nálunk is sláger a bodza

Csontfehér, illatos virágzata glikozidokban és egyéb hatóanyagokban gazdag. Izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító és enyhe hashajtó hatású tea készíthető belőle. Megfázáskor forrón, ágyban bodzateát kortyolgatva fogyaszthatjuk, de sokan napi italként fogyasztják. Virágából szörpöt,finom üdítő italt készíthetünk. Bogyójából – szedés ideje szeptember körül van, vitamint, savakat, színanyagokat tartalmaz – gyógylekvárt, szörpöt, bodzalevet készíthetünk, színanyagát természetes festékként használhatjuk fel.

Virágait a vadon termő bokrokról könnyen begyűjthetjük (nem keverjük a gyalogbodzával, ami mérgező!) A bodzát kertünkben is könnyen betelepíthetjük. Vásárolhatjuk kertészetben, madarak által pottyantott magból növő csemeteként is nevelhetjük, esetleg dugványról szaporíthatjuk. Egy gyorsan növő, és kevés gondozást igénylő cserje, ami korán lombosodik, ezért kiválóan alkalmas területek (komposzt, kamra takarására).

A madarak is kedvelik, fészkelőhelynek is szívesen választják a bodzabokrokat. Díszítőértéke virágzáskor és bogyóéréskor tetőzik. Virágai fehérek, májusban, júniusban virágzik.

Termése fényes, fekete bogyó, szeptemberben érik be. A bodza gyógyító hatását már régen ismerik. Szárított virágából – vegyítve a hársfa virágával és a fekete ribiszke szárított leveleivel – hűléses betegségeket gyógyító teát lehet főzni.  A bogyókból pontos recept szerint készített gyümölcslé vagy bor idegcsillapító, nyugtató hatású. A bodzavirágból ha szörpöt készítünk: a  virágokat akkor kell gyűjteni, mikor még csak a virágzat szélső virágai nyíltak ki, de a középső virágok még bimbósak. A gyűjtés száraz időben végezzük, a szárítás árnyékos, szellős helyen, vékony rétegben szétterítve  történjen,  nehogy a virágok megbarnuljanak. A levelek gyűjtése a virágok gyűjtésének idejével megegyezik,  a  szárításuk  módja  is ugyanaz.Sokoldalúan felhasználható növény.

A  fekete  bodza  gyümölcse gyógyhatású. A belőle készült lekvár vitaminban gazdag, izzasztó hatású, ezért meghűléskor  szintén  kedvezően  hat  a szervezetre. A  vadon termő  bodza  gyümölcsének szedésekor egy óra alatt  akár  20  kg  gyümölcs  is begyűjthető. Mivel ez a növény nem igényes, a pangóvizes területeken  kívül mindenhol megterem, nincsenek betegségei és kártevői sem, ezért néhány országban már nemesített fajtákból kisebb ültetvényeket létesítettek.

 

Művelése:

A bodza egyenletes és jó gyümölcsszíneződéséhez  elegendő  fény kell.  A túlságosan sűrű ültetés kedvezőtlen hatással van  az érésre. A  kompakt növekedésű  fajok termesztésére  általánosan  alkalmazott tenyészterület 5,5 x 5,3 m. A nagyobb termetű  fajokat  6  x  3, 5 m-es kötésben is ültetik.
A fekete bodza természetes állapotban eléri a 6 m-es magasságot is, ami megnehezíti a kézi szedést, ezért metszéssel olyan formáját kell kialakítani, amely  a  lehető  legtöbb  gyümölcs betakarítását teszi lehetővé  a  talajszintről,  mérsékli a tősarjképződést, és egyenletes  termésmennyiséget  ad  az egymást követő években.

 

Talajművelés:

A fekete bodza nem igényes a termőhelyre. Sem a talaj fizikai összetétele, sem a kémhatása nem befolyásolja  a  termeszthetőségét. Sík területeken és lejtőkön egyaránt termeszthető. Legjobban a nitrogénben és szerves anyagokban gazdag talajokon fejlődik. Öntözése  csak  a  rossz  vízgazdálkodású  területeken  és nagyobb  szárazság  esetén
szükséges. Mivel  a  fekete  bodza  nem igényes  növény,  nem  igényel vegyszeres  kezelést,  így  gyümölcséből kiváló minőségű biotermék állítható elő.

 

Metszése:

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha fának neveljük:

Bevált módszer, hogy a törzseket 1 méter magasra neveljük. Ültetéskor a hajtásokat 2 szemre vágjuk vissza. Az alakító metszés során a törzsön csak 6-7 erős, felfelé növő hajtást hagyjunk meg. Az összes többi hajtást a törzsről eltávolítjuk, valamint a talajból feltörőket is.  A koronában lévő hajtások a termés súlya miatt egyébként is kifelé hajlanak, így a hajtáscsúcsokon új hajtások fejlődnek. A letermett ágakat ezekre  vágjuk vissza. Metszés márciusban, áprilisban történjen. Március a legjobb időszak a drasztikus metszésre, ha a bokrok túl nagyra nőttek. A bodza rendkívül erőteljesen nő, így időnként erős metszésre van szüksége.

 

 

 

 

A bodza gyógyhatása

A fekete bodza rendkívül gazdag antioxidáns hatású polifenolokban – flavonoidokban, katekinekben és proantocianidinekben – melyek mind immunerősítő hatásúak. A fekete bodza kivonatokról több tanulmány is bebizonyította, hogy hatékonyan képesek csökkenteni az influenza és más, vírusos légúti fertőzés kockázatát. Megelőzésként a téli időszakban fogyasszunk minden nap kétszer egy evőkanálnyi fekete bodza szirupot.

Légúti megbetegedések esetén kiváló köhögéscsillapító, izzasztó és köptetőszer a bodzavirág tea. A kellemes illatú virágzatból készült tea csökkenti a vérnyomást, a lázat, csillapítja az orrdugulást, nyugtat, továbbá jó hatással van a veseműködésre, hashajtó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik. Arcüreggyulladás esetén is alkalmazható az antibiotikumos kezelés kiegészítésére.

A bogyók jó vértisztítók, ezért ízületi és reumás bántalmak esetén ajánlható, de semmi esetre se fogyasszuk a termést nyersen, mert mérgező, hányingert, hányást és súlyos hasmenést okozhat. Csak a fekete, érett bogyók ehetőek. Antioxidáns hatású flavonoidokat is tartalmaznak, de kevéssé vizsgálták, hogy a bodza flavonoidjai mennyire hatékonyak az emberi szervezetben, de akárcsak a többi antioxidáns, támogatja és serkenti az immunrendszer működését. Az eddigi vizsgálatok azt sugallják, hogy a bodza vírusellenes és gyulladásgátló hatással is rendelkezik. Influenza megbetegedés esetén a patikákban kapható speciális fekete bodza szirup igen hamar csökkentheti a betegség tüneteit.

Mivel a bodzavirág vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik, ne fogyasszuk együtt vízhajtó hatású gyógyszerekkel együtt. Hashajtó hatása miatt, ugyanilyen hatású gyógyszerekkel szintén ne szedjük együtt. Cukorbetegség esetén is csak orvosi utasításra szedhető, mert a bodza csökkentheti a vércukorszintet. Gyermekeknek csak akkor adjunk bodzatartalmú terméket, ha előzőleg kikértük a háziorvos tanácsát. Terhesség és szoptatás idején nem javasolt a használata. Autoimmun betegség esetén (pl.rheumatoid arthritis), szintén kérjük ki az orvos tanácsát fogyasztása előtt.

gazigazito.hu