Wed. May 1st, 2024

Megünnepeltük a Sarmasági Hírmondó fennállásának 20. évfordulóját

A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett ünnepséget, egy kerekasztal beszélgetés előzte meg, ahol megünnepeltük a Sarmasági Hírmondó 20. évfordulóját.

Az eseményen tiszteletét tette Dari Tamás, Szilágy megye prefektusa, Berki Edith az RMDSZ sarmasági Szervezetének és Nőszervezetének elnöke, Tóth Ádám, az RMDSZ Szilágy megyei Szervezetének művelődési alelnöke és a Sarmasági Ifjúsági Tanács elnöke és többek között az alapító tagok egy része.

Szívet melengető érzés volt ilyen közösségben összegyűlni és arról beszélni, hogyan is születik meg egy hírlap, mi motiválta az ötletgazdákat, alapítókat és hogyan sikerült két évtizeden át működtetni – néha gördülékenyen, néha pedig nehézkesebben, de sosem feladva azt, amelyet a havilap képvisel!

2003 nyarán Kocsis Ilona Melindának fordult meg a fejében a gondolat, hogy mi lenne, ha Sarmaságnak is lenne egy saját újságja. Elmondása szerint számára ez egy nagy álom volt, végzett újságíróként szerette volna, ha szülőfaluja is saját médiafelülettel büszkélkedhet. Nagyon szeretett írni, – ez a szeretet mai napig nem lankadt – rendszeresen közölt az akkori Szilágyságnak, Vidéki Naplónak stb. Ötletét megosztotta kedves barátnőjével, megboldogult Mátis Ilonával, aki hasonló érdeklődési körrel rendelkezett és tanakodni kezdtek, hogyan és miként lehetne ezt megvalósítani. Rövid kutatás után kezükbe akadt testvértelepülésünk, Nagyhalász havilapja, amelyből inspirálódtak.

Amikor megszületett a konkrét elképzelés az újsággal kapcsolatban felkeresték vele az akkori polgármestert, Keresztes Zoltánt, mit szól az ötlethez, lát e-e benne fantáziát. Természetesen a polgármester úr teljes mértékben támogatta a kezdeményezést, így szépen lassan sikerült megvalósítani, álomból valóság lett.

A kezdeti siker nem maradt el, habár a szerkesztőség tagjai kicsit félve vágtak bele az első lapszámba, attól tartva, hogy a helyieket ez nem fogja érdekelni. Szerencsére ez nem így volt, hiszen a második lapszám után, már 200 előfizetője volt a Sarmasági Hírmondónak, amelynek névadója Osváth Sára francia-magyar szakos tanárnő volt.

Az újság első tördelője Kocsis Sándor volt, aki informatikusként könnyen kiismerte magát a számítógépes programok világában.

Horváth József, nyugalmazott történelemtanár elmesélte, hogy annak idején, a „kezdet kezdetén” egy nagyon fontos lelkesítő szikrát kaptak megboldogult Berkecz Lászlótól, Soltvadkert akkori polgármesterétől, aki támogatóan állt ehhez a kezdeményezéshez, hiszen elmondás szerint Sarmaság egy nagyon szép kultúrával, nagy létszámú magyar közösséggel rendelkező község, nagy kár lenne érte, ha a helyi történéseket nem örökítenék meg ilyen formában és nem tájékoztatnák a lakosságot. A tanár úr azt is hozzátette, hogy az elindulás kezdetén sokat segített szakmai tudásával Fejér László is, aki elismert erdélyi újságíró volt.

Továbbá a pedagógusok mellett bevonták az önkormányzat tisztségviselőit, mérnöki értelmiségieket, egészségügyi dolgozókat és természetesen a közösség lakosait, gyerekeket a hírközlésbe, illetve még az is előfordult, hogy határon túlról is, testvértelepüléseinktől is érkezett néhány beszámoló – ezzel is színesebbé, sokoldalúbbá téve a havilapot.

Ez a módszer hosszú éveken át jól működött, hiszen voltak olyan személyek is, akik állandó rovattal rendelkeztek minden lapszámban. Ezzel azt is elérték, hogy a hivatalos, informatív tájékoztatók mellett számos személyes írás is megjelent, amelyek a helyi lakosok, akár költők, írók tollából származtak.

A beszélgetés számos fontos témát érintett, többek között azt is, hogy milyen jövője van az írott sajtónak ebben a lassan teljesen digitalizált világban, milyen szerepet tölt be ebben a fiatalság, illetve milyen eszközökkel lehetne jobban elérni az olvasót. Abban mindenki egyetértett, hogy nagyon nehéz dolga van annak, aki nyomtatott formában szeretne közölni, hiszen az internetközpontú világban már az információ másodpercek alatt terjed. Ezért jó megoldás lehet a tájékoztató jellegű információközlés mellett olyan témákról írni, amelyet az interneten (még) nem találhatunk meg, pl. személyes interjúk, hagyományaink és értékeink illetve községünk titkainak kutatása.

Dari Tamás, Szilágy megye prefektusa elmondta, hogy milyen nagy jelentőséggel bírt a Sarmasági Hírmondó megalapítása nem csak akkor, 2003-ban, hanem most húsz év távlatából is. Ezért a Magyar Kultúra Napja alkalmából, Románia Kormányának Szilágy megyei képviselőjeként átadott egy oklevelet a mindenkori szerkesztőségnek, vezetőbizottságnak és a Pro Sarmaság kuratóriumi bizottságának elismerése jeléül.

Seres Dénes parlamenti képviselő és az RMDSZ Szilágy megyei Szervezet elnökének üzenetét Berki Edith helyi RMDSZ elnök továbbította, átadva egy elismerő oklevelet, amellyel nem csak a jelenlegi szerkesztőség munkáját, hanem az alapító tagok, szerkesztői bizottság tagjainak munkáját is elismeri, amellyel a Sarmasági Hírmondó fennállását biztosították, illetve ezzel is támogatják a helyi értékeket, a magyar kultúrát.

Mit jelent számunkra a Sarmasági Hírmondó?

Bátran nevezhetnénk is a falu, a község időkapszulájának, amelyet nem a föld mélyébe temetünk egy dobozba zárva, hanem a polcainkon őrizhetjük és akár nap mint nap elidőzhetünk a régmúlt történésein. Egy időkapszula megőrzi a számunkra fontos emlékeket, pillanatokat, a közösségünkhöz fűződő élményeinket, vagy akár a meghatározó gazdasági, politikai, közérdekű történéseket is.

Az, hogy ilyen hosszú ideje fennáll egy magyar nyelvű havilap, ritkaság számba megy ebben a mai bizonytalan világban. Igazán szerencsésnek érezhetjük magunkat, hiszen a Sarmasági Hírmondó már húsz éve áll a helyi magyar közösség szolgálatában. Drága kincs, hogy magyarként magyarul élhetünk, megtarthatjuk nemzeti ünnepeinket, emléknapjainkat aggodalom nélkül elénekelhetjük nemzeti imádságunkat, embertársainkhoz anyanyelvünkön szólhatunk. Hálásnak kell lennünk és épp ezért továbbra is felelősségünk, hogy a következő húsz évben is támogassuk lapunk fennmaradását, hiszen ezzel a tettünkkel saját magunkat, a helyi magyar kultúrát és értékeket adjuk tovább az utókor, gyermekeink, unokáink számára!

A Sarmasági Hírmondót 2003-ban alapították és a vezető bizottság tagjai voltak a következő személyek: Kocsis Ilona-Melinda, Szabó Zoltán, Horváth József, Dr Seress Klára, Sólyom Erzsébet, Keresztes Zoltán, Spurigán Géza, Szabó Zoltán, Kiss Lehel, Katona Edith-Enikő, Osváth Sára, Mátis Ilona, Keresztes Zoltán-István, Kocsis Sándor.

Az évek során felelős szerkesztői voltak: Kocsis Ilona-Melinda (2003-2005), Szabó Zoltán (2005-2008), Veres Erzsébet (2008-2015), Bóné Ildikó-Gréta (2015-2016), Székely Anetta (2016-napjainkig).

Ezúton szeretnénk megköszönni az alapító tagoknak, hogy húsz évvel ezelőtt elindultak egy hosszú úton, amely néhol zökkenőmentes volt, néha pedig akadályokkal teli, mégis a nehézségek ellenére is fenntartották havilapunkat és ez által maradandó értéket alkottak! Köszönjük a lelkiismeretes, kitartó munkát!

Köszönettel tartozunk a Sarmasági Polgármesteri Hivatalnak és Dombi Attila-Jánosnak községünk polgármesterének, a Pro Sarmaság Kulturális Egyesület kuratóriumi tagjainak és az RMDSZ sarmasági Szervezetének örökös támogatását! Továbbá köszönettel tartozunk minden olyan személynek, aki valamilyen formában hozzájárult és hozzájárul lapunk fenntartásához, terjesztéséhez!

Székely Anetta