Wed. Apr 24th, 2024

Megkezdődött a szüret a kémeri szőlőhegyen

Hűvös, esős idővel érkezett a nyár, június elején szinte naponta esett, mégis már a múlt pénteken megkezdődött Kémeren a szüret. Gyönyörű, egészséges, édes, zamatos szőlőfürtökkel büszkélkedhet a kémeri Fort Silvan pincészet tulajdonosa Szoboszlai Attila, aki az idei termésről, a szüretről számolt be nekünk.

 

Néhány napja megkezdődött a szüret, szép termésnek néznek elébe

– Csodálatos kora őszi időben kezdtük el a szüretet, szeptember 4-én, pénteken, mert a traminer cukor szintje elérte a 210 grammot literenként, a savak mértéke 6,5 gramm volt, mondhattuk, beérett a munkánk gyümölcse, hát akkor kezdődjön, gondoltuk.
A több hete tartó jó idő segítette a szőlőcukor felhalmozását, a nappali meleg (25-30 fok) és az éjszakai hűvös idő (12-14 fok) váltakozása pedig a sav metabolizációját, így hát bízhatunk abban, hogy Kémeren és a szilágysági szőlősökben egy jó évjáratnak, szép termésnek nézünk elébe.

 

A sok eső ellenére is bő termés, és minőségi borok várhatóak

– A 2020-as évről elmondhatjuk, hogy csapadékosabb, az átlagnál hűvösebb évként íródik be a szőlészek naptárába. Félve mentünk ki a szőlősorok közé ellenőrizni, hogy a virágzás mennyire sínylette meg az esős, hideg időt. Van is egy enyhe visszaesés a termés mennyiségénél néhány érzékenyebb fajta esetében (muskotály, traminer, csemegeszőlők), de összességében elmondhatjuk, hogy ez is a borok minőségének a javulását eredményezte, hisz a vörös fajták várható 6-7 tonnás átlagtermése, vagy a fehér fajták 7-8 tonnás átlaga gyönyörű borokat eredményezhet.

Sikerült megállítani, megelőzni a rothadást, szép, egészséges szőlőfürtök várják, hogy beérjenek.

 

Már vásárolható a csemegeszőlő. A merlot, fekete leányka és kadarka szüretelésére még várni kell

A tavalyhoz képest valamivel kevesebb a termés, de nagyon szép.

Először a korai fajtákkal kezdtük el a szüretet, a csemegeszőlőket már keresik, vásárolják és értékesítik a zilahi, kolozsvári, nagyváradi, nagykárolyi piacokon és természetesen, a Kemsilvanum panziónál, a szőlőhegy szomszédságában, ahol mustot is lehet kóstolni.

A traminerrel kezdtük a borszőlők szüretét, majd a muskotály következik, ezekből, valamint a Pinot noar-ból ebben az évben könnyedebb, fiatalosabb, fehér és rozé borokat szeretnénk piacra dobni, amiket teraszokon, nyári kertekben, strandokon egyaránt lehet fogyasztani. Aztán következik a királyleányka és a riesling szürete, valamikor szeptember 20-át követően.

A merlot, fekete leányka és kadarka addig maradnak a tőkén, amíg csak az idő engedi, amíg az optimális cukor-sav-pH egyensúly a legjobb borokat vetíti elő, ezeket már várják az előkészített hordók és tároló edények a szüret előtti nagytakarításon átesett pincében.

Mustot, szőlőt lehet vásárolni

– Gondolunk a környék borkedvelőire is, akik már évek óta tőlünk vásárolják a mustot vagy a szőlőt, innen töltve fel az otthoni pincét. Ebben az évben is lehet iratkozni, a Fort Silvan Facebook oldalán meghirdetett, iratkozásos foglalásos vásárlásra. Bár a környéken csökkent a szőlőtermés, tartjuk az előző évi árakat, a mustok nagybanis ára 4 lej/liter, a borszőlő ára 2,50 és 3,00 lej között változik, az ár tartalmazza az áruforgalmi adót is. Iratkozni lehet Zilahon, a Fenyves negyedben található, Fort Silvan borszaküzletben, vagy a pincészetnél egyaránt.

 

Szűkebb keretek között, de idén is lesz szüreti ünnepség

– Kesergésre adhatna okot, hogy a járványügyi helyzet miatt visszaesett a borturizmus, csökkent a borfogyasztás. Nem tesszük, mert bár szűkebb keretek között, de ebben az évben is felidézzük a hagyományos szüretek hangulatát. Szeptember 12-én, szombaton, fogadjuk a szüretelni vágyókat, reggel 8,30-kor, barátokkal, rokonokkal, szomszédokkal, érdeklődőkkel. Bele lehet „kóstolni” a szüretbe, majd a pincénél, egy finom bográcsgulyás elfogyasztása után, bele lehet kukkantani a borkészítés folyamatába, eltöltve együtt egy jókedvű napot, megünnepelve az embereket, akik a munkájukkal segítettek bennünket a jó termés elérésében, betakarításában.

Aki pedig nem jut el szüretelni, még ha nem is szabad szabadtéri pincefesztivált rendezni, megpróbáljuk kárpótolni őket a Kemsilvanum étteremben, ahol hagyományos és újragondolt ételek kínálatával, szőlő, mustok, borok felszolgálásával tesszük hangulatosabbá a vendégeink asztalát, vasárnaponként, 12,00-23,00 óra között, illetve minden nap, a meghirdetett órarendet betartva.

És ha még mindig nem találtak programot, szívesen fogadunk baráti csoportokat, borkóstolásra, kóstolással egybekötött borvacsorára, ahol előzetes egyeztetéssel akár pincelátogatást is szervezhetünk, és ha a társaság igényli, fiatal zenészeink még néhány nóta, dal eléneklésével, hegedű és népi zenekar kísérettel teszik emlékezetessé az estét. De ha még ez sem elég, elvisszük a borkóstolót abba a városba, arra a településre, ahol igény van erre.

Keressenek tehát bennünket, lehetőségeinkhez mérten szívesen segítünk, adunk tanácsot, ajánljuk fel szolgáltatásainkat, kínáljuk mindazt, amit a 36 hektáros szőlőskert, a hozzá tartozó pince, a 197 férőhelyes étterem, a 12 szobás panzió vagy a zilahi Borszaküzlet nyújtani tud, – hangsúlyozta Szoboszlai Attila, aki hozzátette, „a szőlő Isteni gyümölcs, az erős, letisztult bor Isten vére. A bor megtisztítja, megszenteli, gyógyítja a lelket. Örömöt tölt a szívekbe, eloszlatja a gondokat, a félelmet.” Értékeljük, tiszteljük, éljünk vele mértékkel.

Kulcsár Mária