Fri. Apr 19th, 2024

Magyargoroszlói betlehemezők- Júda népe

 A Magyargoroszlói Általános Iskola VI.-VIII. osztályos tanulói az elmúlt napokban, hetekben nagy izgalommal készült a hétvégére, ugyanis advent negyedik vasárnapján, a karácsonyhoz közeledve szerette volna elvinni minél több emberhez a régmúlt karácsonyok örömét betlehemes játékával. A jelenlegi idők sok mindentől megfosztották az emberiséget, a gyerekeket, ezért úgy döntöttünk, hogy nem akarunk kimaradni az örömökből. Lelkes diákcsapatunkkal nekivágtunk a felkészülésnek. Bár tudtuk, hogy élőben nem sok esélyünk van az intézményeket, gyárakat, üzemeket meglátogatni, mégis megpróbáltuk a lehetetlent. Nagyon hálásak vagyunk, hogy a vasárnap folyamán a Magyargoroszlói Református Gyülekezet és a Baptista Gyülekezet is helyet adott a betlehemes játék előadásának, így nemcsak interneten, hanem élőben is találkozhattunk a közönséggel.

Az idei iskolai év őszén beneveztünk egy pontszerző versenybe, amelyet SzékelyKapuk-ZöldKapuk Közép-Európai Nemzetközi Ökocivilizációs Játékok címmel hirdetett meg az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány. Számunkra nem ismeretlen ez a lehetőség, hiszen hét évvel ezelőtt már sikerült az akkori ügyes csapatnak elnyernie a fődíjat, egy hatnapos horvátországi feledhetetlen kirándulást. A Júda-népe nevet örököltük az előző évek csapataitól, hiszen az első 2015-ös sikeres pályázat után nem szűnt meg a hagyományőrzés iskolánkban, minden karácsonyi műsorban helyet kapott a betlehemezés annak ellenére, hogy nem neveztünk be a pontszerző versenybe. A világjárvány miatt sajnos két év kiesett ebből a láncból.

 A verseny fő követelménye, hogy a benevező csapat lelkiismeretesen, odaadó munkával, és megfelelő magatartással kapcsolódjon be a civilizációs játékba. A csapat elsődleges feladata az, hogy a néphagyomány tiszteletével értékes, színvonalas, hiteles és vidám betlehemezést adjon elő, és elkészítse ennek audiovizuális változatát is. Ezek a betlehemes játékok lehetnek régi lejegyzett szövegekősi dallamokkal, ízes-humoros régi nyelvvel fűszerezve, vagy ezektől ihletett mai feldolgozások is. A másik követelmény, hogy a csoport december folyamán saját környezetében számos internetes fórumon, vagy lehetőségei szerinti terepi helyen (például szociális, kulturális, közszolgálati intézményeknél, cégeknél, kereskedelmi helyeken, médiában stb.) megjelenteti vagy előadja műsorát. Ezekről az eseményekről elektronikus és papír alapú naplót vezet.

Felkészítő tanárként nagy öröm volt megtapasztalni, hogy a mai gyerekeket érdekli még a régi idők hagyománya. Miután bemutattam nekik a betlehemezés hagyományát mesélve nekik arról, hogy mit jelentett az egyszerű emberek karácsonya, és miért volt ,,nagy szó’’ a falu betlehemezői közé kerülni, lázba jöttek, és szívesen vállalták az órák utáni próbákat,  a vele járó szövegtanulást, énektanulást, kézműveskedést. A legnagyobb motivációs erő mégiscsak a fődíjként megnevezett horvátországi kirándulás volt. Pontszerző versenyről van szó, ezért mi magunk készítettük a jelmezeket, díszítettük a jászolt.

 Köszönjük a fellépési lehetőségeket, a sok kedves szót, gratulációt, like-ot és megosztást, amellyel hozzásegítik a csapatot a fődíj eléréséhez. Bárki figyelemmel követheti tevékenységünket a csapat Facebook oldalán. Szívesen vesszük a látogatást! https://www.facebook.com/groups/893308994716886

Istentől áldott békés, meghitt ünnepet kívánunk mindenkinek!  

 Futó Angéla-Enikő

felkészítő tanár