Sat. May 10th, 2025

Kinyitjuk a kaput a világnak – Erasmus+ és közösségi innováció Zsobokon

Roots and Wings – Gyökereket és szárnyakat” című értékteremtő, nemzetközi programban olyan módszertani innováció születik és válik adaptálhatóvá, amely az általános iskolás gyermekek nemzeti és kulturális identitástudatának megerősítését tűzi ki céljául, ugyanakkor segíti a kulcskompetenciák fejlesztését, az esélyegyenlőséget, az integrációt, a lemorzsolódás csökkentését és a vállalkozói készség növekedését.

Alapja a lokális társadalmi és természeti környezetre nyitott iskola modellje: feltérképezi a helyi erőforrásokat, a kapcsolódási lehetőségeket, kinyitja a kapukat a körülöttünk lévő világ tudásáért, értékeiért. Az iskolával összeköt generációkat, közösségeket, kötődést biztosít gyermekeinknek saját településük felé, miközben tapasztalást, élményalapú tudást ad.

Erről egy digitális tananyag készül, így a projekt keretében 40 magyarországi és erdélyi tanár tesztelheti a lefejlesztett anyagokat: megtanulhatják, hogyan szervezzenek társadalmi hatással bíró, az iskola falain túlmutató projekteket saját településük legfontosabb szereplőinek bevonásával, és képet kapnak számtalan innovatív, tantárgyi szinten is hasznosítható módszerről és jó gyakorlatról. A kiválasztott tanárok részt vehetnek két tanulmányúttal ötvözött helyszíni képzésen, valamint egy 30 órás e-learning képzés pilotprogramján.

Az e-learning képzés mindenki számára nyitott, ingyenesen elérhető, segítségével az érdeklődők megismerkedhetnek többek között az ifjúsági részvétel fogalmával, a társadalmi felelősségvállalás növelésének lehetőségeivel települési szinten, a kulturális identitás kialakításának módozataival és lehetőségeivel.

A projekt távlati célja, hogy a tudást megszerző pedagógusok olyan projekteket tudjanak megvalósítani, amelyek hatása saját településükön is érvényesülni fog, résztvevői nemcsak az iskola tanulói, de a település releváns szereplői is. A program során összegyűjtött jó gyakorlatok és a bevont tanárok által megvalósított projektek egy ingyenesen letölthető kiadványban kerülnek megjelentetésre.

A magyarországi #újpedagógia az elkészült 30 órás e-learning programot akkreditáltatja, hogy a résztvevők a tudás mellett 30 kreditponttal is gazdagodhassanak.

A program keretében a partnerintézmények közösen terveznek inspiráló projekteket helyi közösségek bevonásával. Ingyenesen hozzáférhető e-learning tananyagot fejlesztenek, tesztelnek, útmutató szakmai anyag készül, amely lehetővé teszi a program adaptációját az innováció iránt érdeklődő iskolák pedagógusai számára.

A 2024-2-HU01-KA210-SCH-000292297 azonosítószámú, 60000 euró értékű Erasmus+ projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg a következő partnerintézmények részvételével:

  • Újpedagógia, Magyarország
  • Dr. Molnár János Gimnáziumi Iskola – Zsobok, Románia
  • Bugaci Óvodás és Általános Iskoláskorú Gyermekekért Alapítvány – Rigó József Általános Iskola, Bugac.

A projekt 2025. március 1-jén kezdődött, teljes időtartama: 24 hónap. A kezdeményezés nyitott minden érdeklődő számára, és határon átívelő együttműködéssel várja azokat, akik szeretnének többet tudni önmagukról, kultúrájukról és közösségükről, valamint környezetünk oktatásban rejlő lehetőségeiről.

Pályázati felelős: Gál-Iankó Katalin, magyartanár