Sat. Apr 27th, 2024

„Ki múltjára érzéketlen, szebb jövőre érdemtelen.” Lugossy

 A szilágybagosi és szilágyborzási ifjúság méltán érdemes a szebb jövőre, hiszen ebben az évben is több alkalommal vettek részt olyan eseményeken és rendezvényeken, ami a község múltjával (Magyar kultúra napja, Hétköznapi hőseink – írjunk történelmet, Szabó Miklós születésének évfordulója) vagy jelenével (Summer Pandemick Party, Családi hétvége) kapcsolatos.

A legutóbbi esemény alkalmával együtt emlékezett meg a Szilágybagosi Amatőr Színjátszó Társulat és a Bagos & Borzás Ifjúsági Tanács pénteken, a halottak napja alkalmából a község elhunyt hőseiről és fontosabb személyeiről.

Az eseményen részt vett a község polgármestere, Bernáth István és az Amatőr Színjátszó Társulat vezetője, Birtalan Beáta.

Meglátogattuk mindkét település temetőjét és tiszteletünk jele gyanánt egy-egy szál virágot helyeztünk el olyan személyek sírjára, akik életük során sokat tettek a közösségek jövőjéért.

Az első állomásunk a szilágybagosi református templom kertjében található Birtalan József karnagy és zeneszerző emlékére állított kopjafa és a világháborúkban elhunyt hősöknek állított emlékmű volt. Ezt követően a temetőben az emlékezés virágszálát helyeztük el Nemes Baróti József és Nemes Barabás Erzsébet 1822-ben állított fekvő síremlékéhez, akik a legenda szerint valami szerelmi tragédia halálos áldozatai voltak. Felkerestük Tőtős György (1901-1949 között volt bagosi lelkész) Gál Ferenc (1949-1983 között bagosi lelkész) és Fazakas József (1823-1872 között volt bagosi lelkész) lelkipásztorok síremlékeit. Fazakas Eszterről is megemlékeztünk, akinek a sírja édesapja, Fazakas József lelkipásztor síremléke mellett áll. Fennmaradt egy legenda róla miszerint beleszeretett a kántor fiába, aki a szerelmét visszavonta és a fizikailag is gyenge teremtést a szerelmi bánat megtörte és rövid idő múlva meg is halt – mesélte Beáta. Megemlékeztünk még a falu krónikásáról Szabó Miklósról, aki összegyűjtötte a falu adatait és több kézirata is fennmaradt, amelyek nagyon értékesek Bagos múltjával kapcsolatban. Ezek után következett Báró Bánffy János huszárezredes, aki az 1848-as forradalomban harcolt. Felkerestük Kethely Pálma sírkövét is, aki Kethely István Bagos utolsó földesurának testvére volt. A temetőben található világháborús hőseinek síremlékére is helyeztünk egy szál virágot, majd az idén elhunyt Fehérvári Gyula lelkipásztor (1983-tól 2015-ig volt a község lelkipásztora) hantja köré állva idéztük fel a vele kapcsolatos emlékeinket, hiszen ő keresztelt vagy konfirmáltatott bennünket.

A második állomás a szilágyborzási temető volt, ahol virágot helyeztünk Bethlendy Endre borzási lelkipásztor és Uszkai Gyula lelkipásztor sírkövére. A polgármester úr lelkesen magyarázta nekünk, hogy Borzáson két temető van, de ez nem két felekezet temetője, hanem a régi és az új. Az új temetőben az 1900-as évektől napjainkig temetkeznek, a régi temetőben pedig az azelőtti síremlékek találhatóak, valamint a régi temető mellett található a Kása család elkülönített temetője. Végül a szilágyborzási református templom kertjében, a Szilágyi Tönkő Márton (1642 – 1700) református püspöknek állított kopjafát látogattuk meg és helyeztük el tiszteletünk virágszálát.

A sírok között barangolva felfedeztük, hogy az általunk felkeresett síremlékek mellett még számos olyan személy élt és tevékenykedett a községben, akiket még megillett egy szál virág a részünkről, ezért jövőre bővülni fog a névsorunk.

Antal Anett és Szabó Bernadett