Fri. Dec 13th, 2024

Kézműves alkotásokból nyílt kiállítás Szilágybagoson

A Szilágysági szakkörök közös kiállításán a szilágybagosi kultúrotthonban lenyűgöző, precíz munkával elkészített kézműves tárgyaktól volt díszes. Az asztalokon és a falon rengeteg munkát és energiát igénylő alkotások sorakoztak, melyek gyöngyfűzés, hímzés, nemezelés, bútorfestés gyertyaöntés, éremgyűjtés, quillingezés során készültek.

Ambrus Mónika, a szilágybagosi szakkör felelőse a megnyitón elmondta, az elkészült termékeket, kiállítási tárgyakat lelkes csapatok, szorgalmas, kitartó hölgyek készítették. Mint fogalmazott, nemcsak a tanulásról szóltak a találkozók, a közös munkák, hanem az együttlétről is. Abban bízik, hogy példájuk ragadós lesz, és mások is kedvet kapnak az ilyen jellegű tevékenységhez, alkotáshoz.

Bernáth István polgármester üdvözlő beszédében kiemelte, nagy öröm, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet programjának és az EMKE-nek köszönhetően a helyi Bánffy Alapítvány keretén belül szakkör indulhatott Szilágybagoson. „A fiatalabb generáció egyre kevesebbet tud azokról az alkotásokról, melyeket egykoron őseink készítettek. Kihalófélben vannak, de itt most gyökeret eresztenek, és remélem lesz folytatása” – mondta. A 2023-ban megrendezett Családnapokon kiállítást rendeztek a művekből, hogy a férfiak is láthassák „hova tűnnek el naphosszat a nők, és mit dolgoznak”.

Széman Péter az EMKE nevében köszöntötte az egybegyűlteket, mondván, a fiatalok úgy kell tevékenykedjenek, néptáncoljanak, hogy majd idős korukban büszkén mondhassák, megtanulták, jól végezték és továbbadták a hagyományokat. Kovács Lilla, az Erdély Magyar Közművelődési Egyesület munkatársa, az erdélyi szakkörök koordinátora ismertette a szakkörök tevékenységét, és a jelenlévők ezekről láthattak egy rövid kisfilmet, melyben elhangzott: fontos, hogy legyen egy olyan közösség, ahol az emberek összeülhetnek, kell egy olyan foglalkozás, ami összehozza őket, mert általa megfeledkeznek a mindennapi gondokról és önfeledten alkotnak. Ezek a találkozások felidézik a régi időknek a hangulatát, és sokan otthont találtak ezekben a közösségekben. Az együttlét táplálja a lelket, és összekovácsolja a közösséget. Az alkotás a feltöltődést, a szabadságot, a lelki békét jelenti, és értékelendő, hogy vannak, akik tovább örökíthetik, amit az őseink ránk hagytak.

További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Kezmuves-alkotasokbol-nyilt-kiallitas-Szilagybagoson oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.