Fri. May 3rd, 2024

Két hónappal meghosszabbítják az alapélelmiszerek árrésének korlátozásáról szóló intézkedés hatályát

A kormány szerdai ülésén két hónappal meghosszabbítja az alapélelmiszerek árrésének korlátozásáról szóló intézkedés hatályát – jelentette ki a miniszterelnök a kabinet ülésének elején.

A kormány azért vezette be a tavalyi év második felében az alapélelmiszerek árréskorlátozását, hogy megakadályozza a spekulatív áremeléseket. “Ezen intézkedés hiányában a román állampolgárok 20 százalékkal magasabb árat fizettek volna az alapélelmiszerekért” – mondta.

Az árréskorlátozás meghosszabbításáról a nagy üzletláncok képviselőivel közösen döntöttek, akiknek köszönetet mondott a nyitottságukért, azért, hogy a kormánnyal együttműködve igyekezni megtalálni “a hosszú távon kiszámíthatóságot biztosító mechanizmusokat”.

Az intézkedéssel a cél, hogy az árakat ellenőrzés alatt tartsák, és hogy a hazai gazdák, termelők és feldolgozók korrekt fizetséget kapjanak a munkájukért – nyomatékosította Ciolacu. 

Lekerült a korlátozott kereskedelmi árrésű alapélelmiszerek listájáról több termék

Közzétette kedden a honlapján a mezőgazdasági minisztérium az alapélelmiszerek árrésének korlátozásáról szóló intézkedés hatályát 60 nappal meghosszabbító sürgősségi rendelet tervezetét.

A korlátozás a következő élelmiszerekre terjed ki: 300-500 grammos fehér kenyér, 1,5 százalékos zsírtartalmú friss tehéntej, telemea, 3,5 százalékos zsírtartalmú joghurt, búzaliszt, kukoricadara, tojás, napraforgóolaj, csirkehús, sertéshús, friss zöldség, gyümölcs, burgonya, cukor, 12 százalékos zsírtartalmú tejföl, legtöbb 250 grammos kiszerelésű vaj és legtöbb 350 grammos kiszerelésű szilvaíz.

A rendelettervezet szerint lekerült a korlátozott kereskedelmi árrésű élelmiszerek listájáról a rizs, a kalács, a sűrített paradicsomlé, a margarin, az élesztő és a darált hús.

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán jelentette be, hogy két hónappal meghosszabbítják az alapélelmiszerek árrését korlátozó, 2023. augusztus 1-jén életbe lépett rendelet hatályát, amely az intézkedés hiányában január 31-én járna le.

‘A román állampolgároknak továbbra is szükségük van az élelmiszerárak stabilitására, a múltkori spekulatív áremelési őrület után’ – írta bejegyzésében a kormányfő.

Ciolacu szerint egyértelmű, hogy a korlátozás visszafogta a spekulatív áremeléseket, hozzájárult az infláció csökkenéséhez, és szinten tartotta a lakosság vásárlóerejét. Felidézte: a statisztikai intézet adatai szerint a 2023 decemberi árak 5,8 százalékkal voltak magasabbak a 2022 decemberi áraknál, míg tavaly júniusban, amikor a bukaresti kormány meghozta az árréskorlátozásról szóló döntést, a fogyasztói árak csaknem 18 százalékkal voltak magasabbak a 2022 júniusi szintnél.