Mon. Jul 14th, 2025

Jóllét és kreativitás drámával – szakmai és lelki feltöltődés Zsobokon

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége idén immár 33. alkalommal szervezi meg a Bolyai Nyári Akadémiát. A több héten át zajló szakmai eseménysorozat június 20. és augusztus 1. között tíz helyszínen valósul meg, mintegy 500 pedagógus részvételével.

A programok megvalósulását nagymértékben a magyar kormány támogatja, kiemelten a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alap, valamint a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, lehetőséget biztosítva arra, hogy a hat hét alatt összesen 14 képzés valósulhasson meg.

Az idei akadémia központi témája: A jóllétérzés fejlesztése a közoktatásban, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a diákok és pedagógusok mentális egészsége, érzelmi biztonsága és kiegyensúlyozottsága alapfeltétele a sikeres tanítási-tanulási folyamatnak, valamint a közösségek fejlődésének. A programok ennek jegyében kínálnak módszertani megújulási lehetőségeket és személyes feltöltődést a résztvevők számára.

A tevékenységsorozat keretén belül idén először a Szilágy megyei Zsobok adott otthont a drámapedagógia szekciónak. Köszönet a Bethesda Gyermekotthon vezetőségének az önzetlen felajánlásért, dolgozóinak pedig a gondoskodó kiszolgálásért, hiszen hozzájárultak ahhoz, hogy a program résztvevői otthonos, támogató környezetben tölthessék idejüket.

Július 7–11. között negyvenkét pedagógus részvételével zajlott a Jóllét és kreativitás – A dráma mint eszköz a személyes és közösségi fejlődéshez című szekció. A program célja a pedagógusok módszertani eszköztárának bővítése, valamint a résztvevők személyes feltöltődése volt. A foglalkozások a művészetek nevelésben betöltött szerepét és a drámapedagógia lehetőségeit állította középpontba.

A képzés egyik kiemelkedő eleme a papírszínház (kamishibai) bemutatása és gyakorlati alkalmazása volt, amely különleges ötvözete a mesemondásnak, a vizualitásnak és a dramatikus játéknak. A műhelyfoglalkozások során a résztvevők drámajátékokat, kreatív mozgás- és zenei gyakorlatokat, valamint esztétikai nevelést támogató feladatokat próbálhattak ki.

A képzés szakmai programját Rusz Csilla, Török László Dafti, Gál-Iankó Katalin és Kolumbán Krisztina vezették, azt tűzve ki célul, hogy a pedagógusok saját élményen keresztül tapasztalják meg a dráma és a művészetek fejlesztő, közösségformáló hatását, valamint olyan gyakorlatokat ismerjenek meg, amelyeket az óvodai és iskolai hétköznapokban is alkalmazni tudnak.

Az ezt kiegészítő tevékenységek Gál-Máté Anikó, Hadnagy Dalma és Törökné Novadovszki Nelli támogatásával valósultak meg, gazdag választási lehetőségeket kínálva.

A szabadon választható állandó programok gerincét a Lélekösvény elnevezésű belső utazás alkotta, amely során 12 állomáson keresztül vezették végig a résztvevőket egyéni, csendes reflexiókkal és közös tapasztalatmegosztásokkal kísérve. Minden állomás egy-egy élethelyzetre, belső folyamatra, erőforrásra vagy elengedésre irányította rá a figyelmet, segítve ezzel a tanév feszültségeinek letevését és a következő időszakra való ráhangolódást, a jóllét megteremtését.

Kiemelkedő élményt jelentett a házilaska készítés, ahol idős falubeliekkel közösen gyúrtak, nyújtottak laskát a résztvevők. A közös ételkészítés során értékes történetek, népi praktikák és humoros emlékek elevenedtek fel. Emellett kürtőskalács-sütés is volt, amely szintén összehozta a közösséget — a tűz köré gyűlve, beszélgetések és nevetések közepette készültek a finomabbnál finomabb falatok.

A vezetett faluséta során a résztvevők megismerkedtek Zsobok rejtett szépségeivel, s kiemelkedő élmény volt a cifraszoba meglátogatása is, ahol a hagyományos kalotaszegi népművészet, hímzések és festett bútorok világába nyertek bepillantást a pedagógusok. Az esték kötetlen társasjátékozással, közös énekléssel zárultak, ahol a játék öröme és a felszabadult együttlét állt a középpontban.

A hét egyik legszebb és legemlékezetesebb pillanata volt a drámajáték előadás. A résztvevők közösen, alkotói munkafolyamatként különböző technikákkal megrajzolták a papírszínház történeteit. A felkészülést követően a falubeli gyerekeket, mesekedvelő fiatalokat egy különleges színházi élményre hívták, ahol három mesét adtak elő a művészet és a közös játék erejével. Az előadás nemcsak örömteli perceket szerzett a legkisebbeknek, hanem mélyebb, emberi kapcsolódást teremtett a helyi közösség tagjai között is, megerősítve a közösségi összetartozás és egymásra figyelés fontosságát.

A program végén a résztvevők egyöntetűen jelezték, hogy a képzés nemcsak szakmailag, hanem lelkileg is gazdagította őket. Többen életük egyik legmeghatározóbb belső útjának nevezték a Zsobokon eltöltött napokat. Kérésként fogalmazták meg, hogy jövőre is ezen a helyszínen valósulhasson meg, mivel a település különleges atmoszférája és természeti környezete jelentős mértékben hozzájárult a program sikeréhez. Sokan megtapasztalták, hogy Zsobok több, mint egy pont a térképen. Egy közösség, ahol a gyerekek mosolya, a fák susogása, a dombok csendje, a virágzó növények illata, a házias falatok íze és az itt élő emberek szíve adja a hely valódi értékét.

Gál-Iankó Katalin, magyartanár, programszervező