Sat. May 4th, 2024

II. Hagyományőrző Tábor Szilágybagoson

A hagyományőrzés fontos célkitűzése a Szilágybagosi Bánffy Kulturális Egyesületnek, hiszen az elődeinktől öröklött értékek, szokások nagymértékben formálják napjainkban is identitásunk kialakulását, megőrzését. Ezeket az öröklött szokásrendeket, értékeket kívántuk élményszinten bemutatni, átadni, azoknak a gyermekeknek, akik, 2023. július 17-27. között részt vettek a második alkalommal megszervezett Néphagyomány ápoló táborunkban. Ez nemcsak egy átlagos tábor volt, hanem a helyi és kistérségi néphagyományokat ápoló és egyben értéket közvetítő program. A két hét alatt közel 130 gyermek és önkéntes lehetett részese ennek a nem mindennapi élménynek.

A napi programok során betekintést nyertek a helyi és kistérségi népviseleti kultúra világába, megtanulhatták, mit jelent pl. a pendely, surc, pongyolka, bőgatya, illetve megismerhették a szomszédos falvak népviseleti egyediségét, és a helyi hagyományos népi viselet sajátosságait. Hálásan köszönjük előadóinknak: Posta Rózsika, Nagy Helga, Fazakas Maria és Boér Klárának, hogy szemléletesen bemutatták a szilágynagyfalui és szilágysági, szilágyzoványi, szilágybagosi népviseletet. Az elmélet után a megtanultakat gyakorlatba ültetve csapatjátékok során a csapatok beöltöztek a térség népviseleteibe, illetve a nagyobbakkal magyar népdalokat énekelve megleptük településünk nyilvános helyeit és egy spontán flashmobot tartottunk. Csodás élmény volt, amikor a helyszínen levő szemlélődők tapsolva és gratulációikat kifejezve bátorították a fellépő gyermekeket a további hasonló kezdeményezés megvalósítására. Fontosnak tartjuk, hogy a megtanultakat a résztvevő gyermekek merjék és akarják a külvilág felé is megmutatni, közvetíteni.

Másnap hagyományos fafaragással foglalkoztunk, amelyet szívből élveztek a gyermekek. A kisebb korosztállyal facsiszolás, égetés, szegelés, szalvétatartó készítés zajlott, majd a nagyobbakkal elkészítettük Szilágybagos utcanévtábláit, amelyet a közeljövőben ki is fogunk illő helyeikre függeszteni a gyermekek nagy örömére, és szüleik büszkeségére. Volt ott minden: favésés, csiszolás, lakkozás, öröm és büszkeség. Ez a hasznos munka nem valósulhatott volna meg Balla Imre szilágyzoványi fafaragó és Ladányi Lajos és felesége Manyi szakmai segítsége nélkül. Ezúton köszönjük kedvességüket, türelmüket.

Magyar népi kultúránk ápolásához elengedhetetlennek tartjuk a néptánc művelését és oktatását, ezért harmadnap a kisebbekkel népi játékokat és néptáncot tanultunk Somogyi Jánostól és Gönczi Beátától. Porzott a fapadló a talpunk alatt, a nagyobbak Szilágysági és Moldvai táncot igyekeztek elsajátítani, amelyet a hét végén aztán lelkesen bemutattak.

Negyedik napon, a kézművesség területén fedeztük fel a hímzés és gyöngyfűzés sokszor nem egyszerű, de csodaszép világát. Készült sok szép hímzett virág, pillangó bross, fülbevaló, karkötő. Örülünk, mert egyesületünknél már egy éve működő hímző szakkörre járó hölgyek bemutathatták tudásukat, mentorálhatták, segíthették a hímzési technikák elsajátításában a gyerekeket. Köszönjük Tönkő Magdolna, Sáska Ilona, Boér Klára önkéntes segítségét. A szórakozásnak is helyet adva, minden nap kirándultunk, felfedeztük településünk és környéke szépségeit. Ellátogattunk a Jázi Népművészeti Múzeumba, a bagosi pincesoron megtekintettük alpolgármesterünk, Kovács Béla, borospincéjét és népdalokat énekeltünk Fekete István citeramesterrel (ez úton is szeretnénk megköszönni a lehetőséget és a szíves fogadtatást), megtekintettük Szilágybagos és környéke csodaszép panorámáját, a Dávid Panzió és Vendégház szabadtéri úszómedencéjéből, (köszönjük Fülöp-Barta Mónika tulajdonosnak az ismételt strandolási lehetőséget), illetve táborhetünk záró napján Gálaműsort szerveztünk a gyermekek hozzátartozói, és minden érdeklődő számára, amelyen bemutattuk a hét során elsajátított néptánc, népdal, népviseleti kultúráról szerzett tudást, illetve kiállítás tartottunk a gyermekek által készített kézműves termékekből. Ez az esemény nagy élmény volt nemcsak a gyermekeknek, de a résztvevő több mint 200 szülő, hozzátartozó, résztvevő számára is.

Táborunk megvalósításában köszönjük az RMDSZ Communitas Alapítvány támogatását, illetve a Szilágybagosi Polgármesteri Hivatal és Helyi tanács részéről, hogy rendelkezésünkre bocsátották a Kultúrházat és iskolabuszt, a helyi vállalkozók támogatását, és nem utolsó sorban önkénteseink fáradhatatlan segítségét. Nem egyszerű munka egy ilyen tábor megszervezése, de hisszük és tapasztaljuk, hogy megéri a sok mosolygó arc, önfeledt szórakozás, a csodaszépen elkészült termékek, megtanult népdalok, néptáncok, mind értékként megmaradnak a jövőben a résztvevő gyermekek számára.

Köszönettel: Ambrus Mónika,

 Szilágybagosi Bánffy Kulturális Egyesület alelnöke