Fri. Mar 29th, 2024

Fiatalok és a sport – interjú Stanciu Rudolffal, az FK Kraszna elnökével

Nagyjából 120 fiatal, négy fiú és egy lánycsapat edz hétről hétre a Krasznai fociklubban. Szinte minden nap történik valami a pályán, a hat edzőnek szerencsére van kikkel dolgoznia. Stanciu Rudolfot, az FK Kraszna elnöke a helyi fociklubról, a személyes tapasztalatairól kérdeztük.

 

Hogyan jött az életedbe a foci?
Mindig szerettem sportolni, fiatalkoromban sokszor vettem részt meccseken is. Úgy váltam edzővé, hogy volt időszak, amikor a krasznai gyerekcsapat nem igazán volt komolyan véve, nem voltak mentorálva, így mindenkitől kikaptak. Nem hagyott nyugodni ez a gondolat, létezhetetlennek tartottam, hogy a mi csapatunk állandóan veszítsen, még a leggyengébb csapattal szemben is. Ekkor kaptam azt a lehetőséget a vezetőségtől, hogy foglalkozzak a fiatalokkal, én pedig gondolkodás nélkül éltem ezzel. Épp a bajnokság végén járt a csapat, persze rossz eredménnyel zártak, másik évben viszont már az első helyért vetekedtek, és ez hatalmas előrelépésnek számított mindannyiunk életében.

 

Hogyan kerültél kapcsolatba a Csíkszeredai Akadémiával?
Egy focista ismerősöm néhány évvel ezelőtt igazolt le a Csíkszeredai Akadémiára, és mindig mondta, hogy menjek le hozzájuk, és nézzem meg, hogyan működnek. Kicsit hihetetlennek tűnt számomra mindig is, hogy pont csíkban alakult meg egy olyan akadémia, ami a focira összpontosít, hiszen ott és a környéken inkább a hokicsapatok dominálnak, és aztán nem jött, hogy higgyek a szememnek, amikor először leutaztam és körbenéztem náluk. Ezt a fociklubot elsősorban a magyar állam támogatja, és valami hihetetlenül nagy befektetéseket sikerült eddig megvalósítaniuk. Az első közös projektem az akadémiával az első krasznai focicsapatommal volt, akikkel egy mérkőzés kapcsán utaztunk le hozzájuk. Akkor még Varga Károly fogadott minket, aki most a Kárpát-medencei fociklubok egyesületének az elnöke, ő vezette körbe a csapatot, és felvetődött az ötlet, hogy milyen jó lenne, ha a mi csapatunk hozzácsatlakozna az övékhez. A Csíkszeredai Akadémia elsődleges célja a magyar gyerekek ösztönzése és tanítása, hogy aztán ugyanakkora esélyekkel ős is bekerüljenek a nagyobb csapatokba. Egy évvel később ismerkedtem meg Dusinszki Zoltánnal, aki jelenleg az akadémia szakmai igazgatója, és akivel véglegesítettük ezt az ötletet, így lettünk a Csíkszeredai Akadémia egyik alközpontja.

 

Mi a helyzet a Krasznai Fociklubbal? Milyen eredményeket értetek el eddig?
Jelenleg öt aktív gyerekcsapatunk van, négy fiú és egy lánycsapat, ezutóbbi nemrég alakult meg, kibontottan büszkék vagyunk rájuk. Hetente több edzést is tartunk, minden csapatnak külön edzője van, plusz van egy kapus edzőnk is, így elég sokat tudunk foglalkozni a gyerekekkel. Szilágyságból idén a Bákai Péter és Jula Andrei került be az akadémiára, mindketten nagyon jól helyt állnak a csapatban, Andreit pedig még a román U15 válogatottba is be volt hívva.Mivel csak néhány évvel ezelőtt alakultunk, most jött el annak az ideje, hogy a csapataink kirepüljenek a szárnyaink alól, hogy aztán a nagyobb csapatokba kerülve egyre feljebb és feljebb jussanak.

 

Szerinted mi kell ahhoz, hogy egy edzőnek jó kapcsolata legyen a csapattal?
Az edzőnek megértőnek kell lennie, főleg azért, mert 12-13 éves gyerekekkel dolgozik együtt, akik ilyenkor kezdenek el lázadni a világgal szemben. Tudni kell kezelni a szituációkat, hogy ne csak edzőként tekintsenek rád, hanem barátként is, így sokkal hamarabb kialakul az összhang, könnyeben megy a közös munka is. A mostani fiatalok hamar feladják, ha valami nem úgy sikerül, ahogy tervezték, ez pontosan így van a fociban is, nekünk, edzőknek pedig azt kell megtanítanunk nekik, hogy hogyan álljanak talpra a buktatók után.

 

Miben segíti a fiatalokat a foci?
Ha focicsapatról beszélünk, az nem csak annyiból áll, hogy heti egyszer vagy többször eljönnek, játszanak pár órát, és annyi. A fiatalok nagyon hamar összebarátkoznak, közösséget formálnak, nem csak akkor ülnek össze, amikor edzés van. A foci abban segíti ki őket, hogy megtanulnak csapatban dolgozni, másra is gondolnak, nemcsak magukra. Emellet nagy figyelmet szentelünk arra, hogy a gyerekek között jó legyen a kapcsolat, hogy egészséges életmódot folytassanak. A sikerek sokszor eltörpülnek azok mellett a személyes eredmények mellett, amiket a csapat az edzések, az együtt eltöltött idő során ér el.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a Krasznai Polgármesteri Hivatalnak, a Székelyföldi Labdarugó Akadémiának, az FK Csikszeredának, Szondi Zoltán elnöknek, Dusinszki Zoltán szakmai igazgatónak és a SzIT-nek, hogy támogatnak és bíznak bennünk, nekik köszönhetően taníthatjuk évről évre a gyerekeket.

Kabai Krisztina