Thu. May 2nd, 2024

Egészség Bona Planta módra

A Bona Planta egy új, feltörekvőben lévő vállalkozás, adalékmentes ételízesítőket, nassolnivalókat forgalmaznak, jó hír, hogy kínálatuk egyre csak bővül!

Számukra ez nem csak egy megélhetési forma, hanem, őket idézve „Minőséget szeretnénk nyújtani vásárlóink számára, értéket közvetíteni számukra.”

Nemrégiben volt szerencsém beszélgetni a Bona Planta megálmodóival, Katona Jánossal és feleségével, Erikával.

 

Kérlek mutatkozzatok be, meséljetek kicsit magatokról.

Erika: Székelyföldön, egy kisvárosban, Baróton születtem, ott jártam iskolába, ott érettségiztem. Az iskola után Kolozsváron tanítóképzőt végeztem. Bár szerettem az egyetemet, a tanítást, végül nem lettem pedagógus. Egyetemistaként megszerettem Kolozsvárt, sokáig itt éltünk a férjemmel és kisfiúnkkal, de mivel egyikünk sem kolozsvári volt, nem szerettünk volna itt letelepedni. Gondolkodtunk külföldre költözésen is, de szerintem valahogy egyikünk sem vágyott a végleges külföldi letelepedésre. Így esett a választás Zilahra, ahol János szilágysági lévén amúgy is itthon volt már, nekem pedig könnyen ment a beilleszkedés. Hatodik éve élünk itt, mondhatom, hogy mára már teljesen otthon érzem magam. Az emberek kedvesek, barátságosak, nem nehéz egy ilyen környezetbe beilleszkedni! J Persze van bennem egy egészséges honvágy, de gyakran hazalátogatunk, és az otthoniak is eljönnek hozzánk, így minden egyensúlyban van.

János: Szilágy megyei, konkrétabban sarmasági születésű vagyok, ahol tanulmányaimat is elkezdtem és felnevelkedtem, 8. osztályig a helyi iskolába jártam, míg a líceumot Szilágysomlyón végeztem. Én is kolozsvári egyetemista voltam (ahol megismertem a feleségem), történelem-régészetet végeztem. Én néhány évig dolgoztam a szakmámban, ám ma már nem, mégis nagyon sokat köszönhetek úgy az egyetemi időszaknak, mint a szakmában töltött éveimnek.

 

Az egészséges életmód mennyire játszik szerepet a mindennapjaitokban?

Erika: Ki tudná megfogalmazni, hogy pontosan mit jelent az egészséges életmód? J Inkább azt mondanám, hogy igyekszünk tisztán, vegyszermentesen táplálkozni. János pár éve úgy döntött, hogy főként egészségügyi megfontolásból vegán lesz (rendszeresen sportol, így ez is sokat segít ezen a területen), én pedig támogattam benne, hiszen számomra is nagyon vonzó ez a fajta táplálkozás. Én vegetáriánus vagyok, egyáltalán nem eszem húst, ritkán tejterméket vagy tojást. Sok új dolgot megismertünk a gasztronómiáról, alapanyagokról, egészségről, és a listát hosszan lehetne még sorolni.

János: Tehát, a feleségemet kiegészítve, a kérdésre válaszolva fogalmazhatunk úgy is, hogy igen, az egészséges életmód nagy szerepet játszik a mindennapjainkban is, nemcsak a cégügyekben. J

 

Van egy vállalkozásotok, a Bona-Planta. Pontosan mivel is foglalkoztok, honnan jött az ötlet, mi inspirálta?

Erika: Igen. Az egész vállalkozás ötlete onnan jött, hogy szerettünk volna létrehozni valamit, ami csak a miénk, ami valami olyasmi, amivel mindketten örömmel foglalkoznánk. Pontosabban a tavalyi, „nagy” karantén-időszak alatt pattant ki a konkrét ötlet a fejünkből, akkor körvonalazódtak meg bennünk a jelenlegi vállalkozásunk kezdetleges elképzelései. Hozzám mindig is közel állt a kertészkedés, a növények szeretete, és ahogyan korábban is írtam, az egészséges ételek, egészséges életmód is szívügyünk, így valahogyan kiformálódott az egész, hogy mi is legyen cégünk fő profilja. Jelenleg gyümölcsök és zöldségek aszalásával foglalkozunk, a zöldségekből rendszerint ételízesítőt készítünk, de van, aki előszeretettel vásárol külön is aszalt zöldségeket.

János: Új termékek pedig folyamatosan jelennek meg a kínálatunkban, így érdemes követni bennünket. J

 

A vállalkozásotokat ketten vezetitek. Ki melyik részével foglalkozik?

Erika: Mivel közös ötlet volt, közösek a tulajdonjogok is. J Én inkább a termékek előállításán dolgozom, csomagolok, recepteket írok a közösségi oldalainkra, termékfotózom. Igyekszünk valamennyi alapanyagot mi magunk megtermelni, a kerti munkák nehézségi szint szerint eloszlanak.

János az adminisztratív, menedzseri ügyek intézője, ő a reklámszakember, a kapcsolattartó, csomagkézbesítő és még sorolhatnám. Viszont remekül kiegészítjük egymást, tehát simán sok esetben a szerepek cserélődhetnek. Néha nem ugyanúgy látjuk a dolgokat, ezeket igyekszünk kiküszöbölni egy arany középúttal.

János: Csak egyetérteni tudok.

 

Milyen kezdeti nehézségekbe ütköztetek? Hogyan sikerült ezeket megoldanotok?

Erika: Maga a kezdet, ha nem is nehéz, de nagyon új volt. Nem voltunk tapasztaltak egy vállalkozás elindításában, de azt tudtuk, hogy teljesen hivatalosan szeretnénk működni. Nehéz volt eldönteni a nevünket is, sok ötlet volt, végül a Bona Planta megnevezés volt az, ami mindkettőnk tetszését elnyerte. Mivel élelmiszert állítunk elő, van egy műhelyünk is Sarmaságon, amely szintén rendelkezik a megfelelő engedélyekkel, itt készülnek a termékeink.

Szerencsére most már jobban átlátjuk a dolgok üzleti oldalát is, illetve családtagjainktól, barátoktól sok segítséget kapunk, ami sokat jelent számunkra.

János: Mindig nehezek az első lépések, de hát bátraké a szerencse! Az elején valóban nem sokat tudtunk az egészről, viszont az út során rengeteget tanultunk és tanulunk, hogy egyre inkább elsajátítsuk egy teljesen új világ szabályait és részleteit. Sok múlik a szerencsén, viszont véleményem szerint a tervezésen, rendszerszintű-gondolkodáson még több, így a folyamatos tanulás és a haladás a kor aktuális kéréseivel elengedhetetlen.

 

Nem féltetek egy világjárvány kellős közepén egy új vállalkozást indítani? A koronavírus mennyire nehezíti meg a mindennapjaitokat?

Erika: Szerencsénk van, mert minket egyelőre elkerült a járvány. Igyekszünk betartani a hatóságok felhívásait, viszont nem érezzük azt, hogy a járvány miatt ne tudnánk végezni a munkánkat.

János: Olyan területen dolgozunk, illetve olyan utakat választva valósítjuk meg az üzleti terveinket, amelyek ebben a nagyon nehéz időszakban is életképesek tudnak maradni, sőt, folyamatosan fejlődni is tudunk. Már javában zajlott a pandémia, amikor megalakítottuk a cégünket, így ehhez igazodva haladunk az utunkon. Ez egy olyan ki nem kerülhető részlet, amely itt van, ha elfogadjuk, ha nem, így azon a véleményen vagyunk, hogy az aktuális gazdasági és világpolitikai történéseket figyelemmel követve járjuk az utunkat, hiszen nem lehet egyetlen kőbe vésett modellt erőltetni, mivel a világ dolgai sincsenek kőbe vésve, amint azt láthattuk az elmúlt időszakban is. Mi pedig vagy ezekhez képest változunk és változtatjuk üzleti dolgainkat, vagy figyelmen kívül hagyjuk mindezt, és úgy járunk, ahogy a 2020 előtti világ, tehát életképtelenné válunk.

 

Milyen termékek találhatók meg a listátokon? Hogyan készülnek ezek?

Erika: Termékkínálatunk változó, hiszen az idény-zöldségektől és -gyümölcsöktől függ. Jelenleg gyümölcsök közül körtét és almát aszalunk vásárlóinknak, a zöldségekből kétféle ételízesítőt készítünk: hagyományos és cékla ízűt. Ételízesítőinket darálóban is forgalmazzuk, ez esetben a zöldségek nem aprítva, hanem nagyobb darabokban kerülnek az üvegeinkbe. Amit még fontos tudni rólunk, hogy az egyedüli alapanyag, amivel dolgozunk, az a zöldség vagy a gyümölcs. Nem használunk sót, cukrot vagy másféle adalékot. A természet színei csodálatosak, nincs szükség színezékekre és adalékokra ahhoz, hogy egy minőségi terméket tudjunk előállítani.

János: Sőt, épp ettől lesz minőségi és egészséges.

 

Mi a célotok ezzel a vállalkozással?

Erika: Minőséget szeretnénk nyújtani vásárlóink számára, értéket közvetíteni számukra. Termékeink egészségesek, természetesek, aki bennünket választ, nem kell az összetevők hosszú listáját olvasnia. A közösségi oldalainkon a termékeink mellett receptekkel, zöldségek, gyümölcsök bemutatásával várjuk a látogatóinkat.

János: Nemcsak a konkrét termékeinket szeretnénk éjjel-nappal lenyomni az ügyfeleink torkán, hiszen nem ez a küldetésünk, hanem az, hogy értéket közvetítsünk számukra. Épp ezért rengeteg finom étel receptjével is jelentkezünk, ahogy az aktuálisan érő zöldségek-gyümölcsökről is igyekszünk hasznos és lényeges információkat közölni, például ezek vitamin- és ásványi anyag tartalmával, vagy az egészségre gyakorolt hatásukkal kapcsolatban. Mi nem feltétlenül egy adó-vevő kapcsolatot szeretnénk kialakítani, hanem inkább egy közösséget, akik számára fontos az egészséges táplálkozás, a természet szeretete. Mindennek csupán egy szelete maga az eladási folyamat.

 

Gondolom, a későbbiekben szeretnétek bővíteni a kínálatot, milyen termékeket szeretnétek még forgalmazni, előállítani?

Erika: Igen, folyamatosan gondolkodunk új ötleteken. Még nagyon az elején vagyunk, de a legnagyobb célunk a folyamatos fejlődés. Most egy kísérleti időszakban vagyunk, új termékeken gondolkodunk. Ami jól sikerül, piacra dobjuk, ami meg nem működik, azt elengedjük. J Tervben van az aszalt gyümölcsök kínálatának a bővítése, fűszernövények és teafüvek termesztése, szárítása is a nem túl távoli jövőben.

János: Ahogy a termelési kapacitásunk folyamatos fejlesztése is fontos szempont számunkra, ám ezt a kereslet is befolyásolja természetesen.

 

Hogyan látjátok magatokat és a vállalkozásotokat pár év múlva?

Erika: Pozitívak vagyunk. Azért dolgozunk, hogy fejlődjünk. Idővel szeretnénk bővülni a termelésben, termékekben. Úgy gondoljuk, hogy mindig van egy következő lépcsőfok, ezért nem állunk meg!

János: Konkrét terveink is vannak a következő évekre vetítve természetesen, próbáljuk magunkat ehhez tartani, próbálunk ezeket szem előtt tartva haladni nap, mint nap, viszont emellett nagyon szeretjük mindazt, amint csinálunk útközben. A célunk nemcsak az, hogy bizonyos nagy határköveket elérhessünk, hanem az is rendkívül fontos számunkra, hogy az efelé vezető utat élvezzük, szeressük, amit csinálunk, és örömmel vehessünk részt minden egyes nap ebben a hihetetlenül érdekes és értékes folyamatban.

János: Köszönjük szépen a megkeresést!

Aki szeretne, megtalálhat bennünket a közösségi oldalakon is (Bona Planta – magyar nyelvű oldal – Facebook , bonaplanta1 – Instagram, e-mail: contact@bonaplanta.ro, tel: 0771 123 658)

További sok sikert és aszalásban gazdag éveket kívánok a Bona Planta csapatának!

 

Székely Anetta