Wed. Apr 30th, 2025

Cseke Attila: megszüntetjük az építkezéseket fékező bürokráciát, gyorsítjuk a fejlesztést

Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.

A kormányülést követő sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, az uniós tagállamok közül Romániában a legbonyolultabb az építkezések engedélyeztetési folyamata, elsősorban a számtalan jóváhagyás és szakvéleményezés miatt. Ezen változtatna a szerdán elfogadott javaslat, amely lerövidíti az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét. ‘Lehetővé teszi, hogy egyszerre több szakvéleményt lehessen kérvényezni, nem kell egyikkel a másikat bevárni, és ugyanazon a területen elég lesz egyetlen szakvéleményezés egy építkezéshez, amelynek érvényessége nem jár le. Továbbá nem lesz szükség olyan tanulmányokra és dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése’ – idézte a minisztert az RMDSZ közleménye. Cseke szerint a jogszabálytervezetben megfogalmazott javaslatok a magánépítkezésekre, valamint az állami és európai uniós finanszírozású beruházásokra egyaránt érvényesek.

A tárcavezető rámutatott, az építkezési engedélyeztetés a közpénzből finanszírozott beruházások esetében is ingyenes és gyorsabb lesz, így a fejlesztés is gyorsul, ugyanakkor egyszerűsödik és felgyorsul a települések fejlesztéséhez szükséges általános és helyi rendezési tervek elfogadtatási folyamata is.

‘Újdonságként a fejlesztési minisztérium bevezeti a hallgatólagos intézményi beleegyezést is: amennyiben egy intézmény nem válaszol határidőn belül a szakvéleménykérésre, vagy nem utasítja azt el, azt hallgatólagos beleegyezésnek tekinthetik. A törvényes előírásokat megszegő intézményekre pedig a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Építési Felügyelőség (Inspectoratul de Stat în Construcții) büntetést szabhat ki. A szakvéleményezési folyamatot ugyanakkor egyetlen közhivatalnoknak kell végeznie egy építkezés esetén, annak érdekében, hogy a folyamat koherens legyen’ – ismertették a közleményben a tervezet előírásait.

Cseke Attila szerint a módosításoknak köszönhetően ezentúl négy vagy legtöbb hat és fél hónap alatt beszerezhető lesz az építkezési engedélyhez szükséges valamennyi szakvélemény, míg ez eddig akár évekig is tarthatott. ‘Ugyanez vonatkozik a településrendezési tervekhez szükséges véleményekre is. Jelenleg 234 milliárd lej értékű állami és uniós beruházás van folyamatban az ország különböző településein, ezek kivitelezése mandátumom és az RMDSZ kormányzati tevékenységének prioritása’ – nyilatkozta a szövetség minisztere.

agerpres.ro