Mon. Apr 29th, 2024

Bányavirágot keresve, csillagok között, Petőfi nyomában

Megalakulásakor a BÁNYAVIRÁG SARMSÁGI NYUGDIJASKLUB fő célkitűzési között közösségépítést, összetartozás érzésének elmélyítését, kirándulások, látogatások megvalósítását tartotta mérvadónak.

2023. november 16-ra meghirdetett és kiválóan előkészített kirándulásra 56-an jelentkeztek. Célunk: Nagybánya legfontosabb tudományos, természettudományi nevezetességeinek megtekintése, valamint a koltói Petőfi Sándor Emlékmúzeum és kastélypark meglátogatása legnagyobb költőnk születésének 200.évfordulóján.

Első színhely a nagybányai Victor Gorduza Ásványtani Múzeum. Több évszázados bányászati múltjának köszönhetően itt található Európa egyik leggazdagabb és legértékesebb ásványgyűjteményé, amely akár nagyobb kitérőt is megér. A múzeum több mint negyven vándorkiállítása Európa számos városában mutatta be húszezer darabos gyűjteményének legfontosabb darabjait. Nagyszerű érdeklődés közepette örültünk, hogy nyugdíjasklubunk BÁNYAVIRÁG elnevezése mit is jelent valójában!

Nagybánya nemcsak elnevezésében viseli a nagy jelzőt, hanem abban is, hogy nemzetközi szinten jegyzett tudományos látnivalókat kínál szakembereknek és érdeklődőknek.

Bőven volt látni és tanulnivaló a CSILLAGÁSZATI MEGFIGYELŐ, PLANETÁRIUM épületében. Kizárólag nekünk tartottak bemutatót a kupolateremben, ahol egy magyar nyelvű tudományos filmből megtudtuk az égitestek, bolygók állását, s újdonságokat a műholdakról. Ezt követte a csillagrendszer, égitestek, csillagképek bemutatása, igénybe véve az intézmény világszínvonalú felszerelését. Megelégedéssel nyugtáztuk, hogyha rövid időre is, de betekintést kaptunk a világmindenségbe.

Nagybányát kellemes benyomásokkal elhagyva Koltóra indultunk. Az ebédszünet helyszíne Alsóújfalu egyik hangulatos étterme, ahol jó étvággyal fogyasztottuk el jóízű és tartalmas ebédünket. A vendéglátásról és kiszolgálásról csak felsőfokon beszélhetünk.

A nap fénypontja Koltó, a Teleki kastély, a Petőfi Emlékmúzeum, a kastélypark meglátogatása volt. Megilletődve, meghatódva léptünk be a faragott kapun, lenyűgözött a példásan karbantartott környezet, a kiválóan, korhűen felújított Teleki kastély. Koltó a magyar szerelmi költészet egyik fontos szintére, a halhatatlan szerelem hona, ahol gróf Teleki Sándor vendégszeretetét élvezve itt töltötte Petőfi Sándor és hitvese Szendrey Júlia a mézesheteit.

Szász Imre, az emlékmúzeum igazgatója szívélyesen fogadott. Tartalmas, szakavatott előadásában ismertette a Teleki család a kastély, a felújítás történetét, a bicentenáriumi emlékkiállítást. Meghatva, érdeklődve tekintettük meg a csodálatos kiállítást, elmerengtünk a kastély erkélyéről a bérci tető látványán, mely megihlette koszorús költőnket a Szeptember végén megírására. Körsétát tettünk a kastélyparkban, hallgatói voltunk nyugdíjas magyartanárnő klubtársunk és férje irodalmi zenés kiselőadásának, melyhez a bevezető keretet az autóbuszban biztosítottak.

A Sarmasági Bányavirág Nyugdíjasklub nevében a vezetőség elhelyezte a kegyelet koszorúját Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szobra előtt. Elzarándokoltunk a kőasztalhoz, ahol a költő megírta a Szeptember végén és a Beszél a fákkal a bús őszi szél verseit.

Gróf Teleki Sándor és Bem József tábornok előtt tisztelegve elénekeltük Nemzeti Imánkat.  

Tartalmas és tanulságos nap után a vidám társaság sikeres, főleg Petőfi verseiből ihletett népdalokkal tette emlékezetessé első nyugdíjasklub kirándulásunkat.

Illesse köszönet és elismerés a szervezőket és közreműködőket!

Horváth József,

nyugalmazott történelemtanár,

a Sarmasági „Bányavirág” nyugdíjasklub tagja