Sat. Apr 20th, 2024

Baksa község – Demyen István: Hosszú és kitartó munka kell ahhoz, hogy kézzel fogható eredmények legyenek

• Született: 1983. március 10-én Zilahon
• Tanulmányaimat a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kolozsvári karán végeztem, történelem szakon.
• 2016-tól vagyok Baksa község polgármestere.

 

,,Négy évvel ezelőtt tisztességes munkára vállalkoztam, és nyugodt szívvel nézek ma bárki szemébe. A nagy fejlesztések nem egyik napról a másikra látszanak, hosszú és kitartó munka kell ahhoz, hogy kézzel fogható eredmények legyenek. Fontos, hogy jó alapja legyen egy befektetésnek, hogy az hosszútávon is fenntartható legyen. Látható községünkben néhány rosszul kivitelezett befektetés, gondolok itt például a tíz éve stagnáló szennyvízhálózatra, aminek ha jól kidolgozott terve lett volna, akkor nem most kellene a véglegesítési fázissal vesződnünk; vagy gondolok itt a Baksai bölcsődére, amelynek a kivitelezése kritikán aluli. Az elmúlt négy évben nagyon sokat dolgoztunk azon, hogy egy élhetőbb községünk legyen.

Rengeteg munkálat zajlik egyszerre, nincs miért szégyenkeznünk. A projektek mellett szerintem a legfontosabb megvalósítás, amit elértünk, hogy egy egészséges párbeszédet, közeledést tudtunk elérni a községünk lakosai között, ha bár vannak nyelvi és vallási különbségek.”

 

A négy év munkája

· Megkezdtük a polgármesteri hivatal felújítását, a munkálatok befejeztével egy korszerű épületünk lesz, amelybe szívesen megyünk be dolgozni és ügyet intézni. A befejezése legkésőbb 2020 decemberére történik meg.

· Ahhoz, hogy sikeresen tudjunk pályázni, ügyeket intézni nélkülözhetetlen, hogy a polgármesteri hivatalnak ne legyenek használható járművei. Sikerült lecseréljük a klasszikusnak számító, ’90-es évekbeli Daciat egy újra.

· Uniós pályázat által a régi munkagépet (buldoexcavator) is újra cseréltük, felszereltük hóekével és különböző markolókkal annak érdekében, hogy minél több munkát tudjunk önerőből elvégezni.

· Vásároltunk egy kisteherautót azzal a céllal, hogy a munkások végezni tudják a munkálatokat a község egész területén.

· Az irodában egyetlen számítógép kivételével az összest lecseréltük, továbbá a régi, nem biztonságos szerverről újra váltottunk.

· A műhelyt felújítottuk és felszereltük, beszereztünk minden olyan szerszámot, ami a munkák elvégzéséhez szükséges.

· Mindig azon az elven voltam, hogy amit meg tudunk mi magunk oldani a saját munkásainkkal, arra ne szerződjünk külső céget. Lehet, több időbe telik a megvalósítás, viszont a megspórolt pénzt számos más dologra fel tudtuk használni.

· Ugyan ez a helyzet a polgármesteri hivatal téli tüzelőfájával is. Annak ellenére, hogy saját erdővel rendelkezik a hivatal, elődöm komoly pénzekért vásárolta a tűzifát. A négy év alatt mi a saját erdőkből hoztuk a tüzelőt, továbbá eladni is tudtunk belőle, ez által is pénzt hozva az intézménynek, sőt az idén mindkét iskolát támogattuk 60 m3 fával.

· Sikerült pályázatot nyerjünk az orvosi rendelők felújítására, amely által csábítóbbá tesszük községünket az orvosok számára. A munkálatok október elejére lesznek készen.

· Nem volt elfogadható, hogy a megtakarítás jegyében éjszaka csak egy bizonyos időintervallumban égtek a lámpák, ezért az összes lámpatestet sikerült kicseréljük, sőt bővítettük is a hálózatot.

· A községben 21 térfigyelő kamerát szereltünk fel, amely a fontosabb útkereszteződéseket monitorizálja.

· A községben három törvénytelenül kihelyezett buszmegállónk volt. Hat buszmegállót vásároltunk, amelyek akkor kerülnek ki, amikor megkapjuk a szükséges engedélyeket.

· Szinte teljesen hiányoztak a közlekedési táblák a községünkből, több mint 80 közlekedési táblát engedélyeztettünk és helyeztünk ki mindannyiunk biztonsága érdekében.

· Az önkéntes tűzoltókat egyenruhával láttuk el, valamint poroltót, tűzoltó fejszét, csaptelepet, áramfejlesztőt, vízpompát és tömlőket vásároltunk.

· Terveink szerint három kápolnát szerettünk volna építeni. Jelenleg ebből kettő van folyamatban, Szilágyballán és Hosszúmezőn (Câmpia), amelyeknek ez év végéig el kell készülniük. A harmadik, az Ökörítói (Sălăjeni-i) kápolna jelenleg még nem kivitelezhető, mivel a temető külterületen van, de amint ez a probléma megoldódik, ott is megkezdődnek a munkálatok.

· A tíz éve megkezdett szennyvízhálózatot sikerült átláthatóvá tegyük, felmértük, hogy mire van még szükségünk. Nem akarunk senkit sem hitegetni, még időbe telik mire használható lesz. Megvan már a befejezéshez szükséges pénzösszeg, jelenleg zajlik a projekt engedélyeztetése.

· Minden községnek szüksége lenne törvény szerint településrendezési tervre (PUG), amelyet tízévente kellene újítani. Nálunk a legutóbbi frissítés 1999-ben volt. Minden építésnek és településfejlesztésnek az alapját jelenti ez, a megújítása révén ki tudjuk bővíteni a belterületeteket, ez által is vonzóbbá tenni községünket a befektetők előtt.

· Mivel 2021-ben általános személyigazolvány csere lesz az országban, itt a megfelelő pillanat, hogy rendbe tegyük az összekuszált házszámokat, és minden utcának nevet adjunk, továbbá a törvénynek megfelelően minden egyes házszámot bevezessünk a nemzeti elektronikus regiszterbe.

· Fontos volt felújítani a Baksa központjában lévő hidat, ezzel elhárítottuk a mindenéves árvizeket, ugyanakkor felújítottuk a polgármesteri hivatal és az iskola közötti útszakaszt is.

· Az évek során próbáltunk a mezei utakon is javítani, kátyúkat köveztünk, hidakat cseréltünk. Ez egy folytonos munka, évről évre szükség van erre.

· Megkezdtük az aszfalton lévő kátyúk betömését a község minden településén, a munkálatokkal szeptember elejére végzünk. Ennek összege 90916 lej.

· Színvonalas oktatás nélkül nincs jövő. A négy év alatt megpróbáltunk jó viszonyt ápolni mindkét oktatási intézménnyel, és lehetőségeink szerint támogattuk is őket: kazánt cseréltünk, óvodai termet újítottunk fel, minden tanintézménynél játszóteret hoztunk létre (négy helyen).

· További két játszóteret építettünk köztéren, egyet Szilágyballán és egyet Baksán.

· Hatalmas előrelépés, hogy sikeresen pályáztunk Szilágyballán egy új óvoda építésére, ami 2022 tavaszára kell kész legyen.

· Az évek folyamán próbáltuk mind a tanárokat, mind a diákokat ösztönözni, és költségvetéstől függően ösztöndíjjal jutalmaztuk a kiemelkedő eredményeket.

· Az idei évben kultúrotthon felújítási munkálatokba kezdtünk, ez által Baksán központi fűtés lesz a kultúrotthonban, ugyanitt teraszt építettünk a bejárathoz, és kovácsolt kapuval és kerítéssel vettük körbe. Ököritón illemhellyel bővítettünk, és padlócsempe került az épületbe.
Hosszúmezőn körbe kerítettük a kultúrotthont, és új kovácsoltvas-kapura cseréltük a régit. Szilágyballán mivel nincs kultúrotthon, elkészítettük a megvalósíthatósági tanulmányt, és pályázatot nyújtottunk be az építésére.

· Az idei évben a baksai és szilágyballai sportpályára 100-100 ezer lejt különítettünk el, ebből Baksán be szeretnénk fedni az építésben lévő öltözőt, Szilágyballára pedig konténer öltözőket vásároltunk.

· Minden évben pályázatot írtunk ki sporttevékenységekre, de a csapatok egyik településen sem éltek az adott lehetőséggel.

· A négy év alatt látványosan fejlődött a községünkben a kulturális élet, viszonylag kevés összegekből, egyénileg vagy partnerek segítségével valósítottunk meg számos eseményt:

Négy alkalommal szerveztük meg a Simion Bărnuțiu emlékéhez köthető ünnepséget;

· Szüreti ünnepségeket, helyi és megyei borversenyeket szerveztünk;

· Kétszer partnerei voltunk a Szilágy megyei fotótábornak, ez által több országba eljutottak a községünkben készült képek;

· Két alkalommal láttuk vendégül a Csűrszínházat;

· Partnerei voltunk a centenárium évében szervezett ünnepségeknek;

· Támogattuk az Ököritói falunapot;

· Minden évben a hivatalban fogadtuk a kántálókat, és fenyőfaállítással ünnepeltünk;

· Habár utolsóként említem, mégis az egyik legkedvesebb kulturális kezdeményezésünk a román és magyar néptánc oktatás elindítása. Habár a járványidőszak idejére fel kellett függesszük a tanítást, remélem, minél hamarabb újra tudjuk folytatni.

· A négy év alatt a költségvetések függvényében pályázatokat írtunk ki az egyházaknak, emellett az egyházak által szerezett tevékenységeket megpróbáltuk forrásainkhoz mérten támogatni, és ezeken részt venni. Külön köszönettel tartozom az egyházak nyitottságért és
partnerségéért.

 

Tervek a jövőre

Az elkezdett projektek befejezése mellett fontos, hogy új finanszírozási lehetőségeket keressünk további projektek beindításához:

· A tüzelőfa egyre nagyobb gondot okoz, egyre sürgetőbbé válik más energiaforrások megtalálása. Tárgyalásokat folytatunk egy erre szakosodott céggel, amely elkészíti a megvalósíthatósági tanulmányt (ez a kiindulópontja minden egyes projektnek) a földgáz bevezetésére. Mindemellett nyitottak kell legyünk alternatív zöldenergia-források felkutatására is.

· Egy állandó veszélyforrás községünkben a járdák rossz állapota vagy hiánya. A jövőre nézve szükséges lesz orvosolni ezt a hiányosságot, emellett egy munkálattal nélkülözhetetlen a sáncok betonozása is.

· Hangsúlyosabban oda szeretnék figyelni a mezei- és mezőgazdasági utak karbantartására. Úgy gondolom, a mezőgazdaságnak jövője van, csak meg kell találni azt a szervezési formát, amely által a kis földterületeket közösen tudjuk megdolgozni.

· Az óvoda mellett fontos lenne egy délutáni oktatási program beindítása, ez által is segítve a szülőket a munkavállalásban.

· Nem teszünk le arról a nagyon fontos célunkról, hogy megtaláljuk azt a családorvost, aki hajlandóságot mutat, hogy Szilágyballán is rendeljen.

„Mindig az a gondolat vezérel, hogy a tisztség, amit betöltök nem a cél, hanem az eszköz, amivel a közösségünk sorsát jobbá tehetjük. Hatalmas felelősség, mert a polgármester mivolta meghatározza a község jövőjét. Úgy gondolom, hogy az elmúlt négy év az útkeresésről, a
tervezésről szólt, és lassan, de annál biztosabban beértünk a kivitelezések szakaszába, amit folytatni kell. Olyan mennyiségű és minőségű projekteket indítottunk be Szilágyballán, amelyekre az elmúlt 25 évben nem volt példa, hiszen eddig egyetlen polgármesternek sem
volt szívügye a település sorsa. Vigyázzunk mindnyájan a megkezdett projektjeinkre, hiszen nem csak ezek jövője múlik rajtunk, hanem egy egész közösség sorsa.

Véleményem szerint a községünk csak akkor fejlődhet, ha minden egyes település fejlődik, ezért mindvégig azon dolgoztunk, hogy mindenhol legyenek fejlesztések. Rengeteg tennivaló van, és a munkának messzemenően nincs vége. A négy év végén köszönetet kell mondanom mindazoknak, akik támogattak, mindazoknak, akik elfogadtak, és azoknak is, akik építő jellegű kritikákkal, tanácsokkal illettek. Az önkormányzati munka sosem egy egyszemélyes munka, hanem csapatmunka, így köszönettel tartozom mindenkinek, aki ennek a csapatnak a részese volt, a polgármesteri hivatal alkalmazottainak és a helyi tanácsosoknak, hogy partnerek voltak a munkában.

Ne feledjék, csak akkor van jövőnk, ha egy közösségként tudunk gondolkodni!”

 

Tanácsosjelöltjeink

1. Demyen István
2. Mate Levente
3. Szilágyi András
4. Ballai Zoltán
5. Bóné Borbála Katalin
6. Mate Judit-Mónika
7. Bonczidai András
8. Szeredai Csaba
9. Kiss László