Sat. Apr 27th, 2024

Az Erdélyi Múzeum Egyesület Zilah és Vidéke Fiókegyesülete tisztújítással összekötött közgyűlést tartott

Az EME Zilahi fiókegyesülete 2022. március 10-én közgyűlést tartott a zilahi EMKE székházában. A január 31-től meghirdetett gyűlés első napirendi pontja a leköszönő elnökség beszámolója lett volna. Mint tudjuk 2021. április 28-án elhunyt a szervezet választott elnöke, dr. Bajusz István régészprofesszor, szomorúságban és bizonytalanságban hagyva a szervezet tagságát. Az alelnöki tisztet betöltő Kovács Kuruc János ny. történelemtanár vitte tovább a fiókegyesület tevékenységét majdnem egy évig. Az alelnök élve megbízatásával felkérte Máté József huszárkapitányt, a XV. Mátyáshuszárezredtől, hogy vállalná el az egyik alelnöki tisztséget az EME zilahi fiókszervezeténél és vegye át a gyűlés vezetését. Máté József elfogadta és megtisztelőnek tartotta a felkérést, a Közgyűlés pedig ezt a javaslatot elfogadta és megszavazta. Máté József alelnök felkérte a leköszönő Kovács Kuruc János alelnököt tartsa meg a beszámolót az egyesület egész tevékenységéről.

Kovács Kuruc János pontokba szedve röviden beszámolt a legfontosabb tevékenységekről: az eddigi XVIII. Szilágyság-kutatási napról. Megemlítette, hogy az EME 1859-ben jött létre a Habsburg abszolutizmus idején, gróf Mikó Imre védnöksége alatt és több mint másfélszázados létében az erdélyi tudományos élet mellett becsülettel szolgálta az erdélyi kultúra támogatását is. A kommunizmus által ráerőszakolt hallgatás után azonnal újraéledt az EME tevékenysége a Szilágyságban is. Nálunk elsőnek a Szilágysomlyón alakult fiókszervezet. Azt is tudni kell, hogy egy jelentős kutatógárda már 1995-ben elhatározta Petri Mór munkásságának folytatását. Szilágyságkutatási sikereinken felbuzdulva (1999-megjelent a Szilágysági magyarok első kötete, beindult a Hepehupa szilágysági művelődési folyóirat 2002 januárjában), Zilahon is megalakítottuk 2002. július 3-án az EME fiókszervezetét Bajusz István elnök, Kovács Kuruc János alelnök és Gáspár Attila titkár vezetésével.

Eddig tizennyolc Szilágyságkutatási konferenciát tartottunk, de 2003-ban Rákóczi évet ünnepeltünk, 2004-ben Zsibón Wesselényi bronzszobrot avattunk, Adynak emléktáblát több helyen, Balázs Árpádnak és Márton Gyulának is, 1848-as obeliszket Zilahon, fekete gránit sírhelyet készítettünk Petri Mórnak Budapestre és Tasnádszarvadra is emlékjelet állítunk a templomkertben a neves monográfusnak.

2005-től a II. Szilágyságkutatás naptól kezdődően Petri Mór díjat és emlékplakettet osztottunk a Szilágyság-kutatásban jeleskedőknek, a tudományos és művelődési téren legtöbbet tevőknek, esetleg a Szilágyságot mindenben támogatóknak. Legelőször, 2005-ben Egyed Ákos és Major Miklós professzorok kapták a kitüntetést, összesen 45 személy, tavaly Varga D. István, Kaszta András és Györfi Deák György részesült e díjban.

A beszámolót Máté József elfogadásra javasolta és a tagok megszavazták.

Az elnökválasztáson egy javaslat hangzott el Kovács Kuruc János személyére, aki a jelölést elfogadta (ha segítséget kap a fiatal kollégáktól), a közgyűlés pedig egyhangúlag megszavazta.

Az új elnök kérésére a közgyűlés megszavazta Kürti Barnát és Csóka Lászlót a zilahi szervezet másik két alelnökének, valamint a vezetőtanács- választmány bővítését területi –tevékenységi meggondolásból (Antal Katalin, Birta Szabó János Tamás, Dimény Miklós, Gáspár Attila, Katona Csaba, Matyi István Szabó Attila, Szőke Anikó, Vicsi Lénárd).

A szabad beszélgetések pontnál a jelenlevők igazi baráti hangulatban tárgyalták meg további teendőiket.

Az új vezetőség megköszönte a bizalmat és támogatását ígérte az ismertetett tevékenységekhez. Hitet tettek, hogy a három magyar közművelődési szervezet (EME + EMKE+ XV. Huszárezred) szorosra fogja tevékenységét egymás támogatásában, kölcsönösen segítve a rendezvények megvalósítását.

Zilah, 2022. III.10.                                                                         Csóka László alelnök

                                                                                                               – íródeák-