Fri. Apr 19th, 2024

Apró lépések egy zöldebb jövőért

Facsemete- ültetésben vettek részt a Magyargoroszlói Általános Iskola tanulói

Napjaink nagy kérdése, hogy mennyit bír még el a Föld? Mennyi ideig élvezhetjük a napsütést úgy, hogy ne féljünk a sugaraitól; meddig örülhetünk az esőnek úgy, hogy ne rettegjünk a megáradt folyók, patakok vize elmossa a házakat, falvakat? Meddig élvezhetjük telente a havat, vagy néhány évtized múlva unokáink csak a fotókon látják majd? Meddig? Bár számtalan zöld mozgalom régóta kongatja a vészharangot, mégis, mintha nem akarnánk tudomást venni arról, hogy a 24. órában vagyunk, és elodáztunk sok lehetőséget. Hisszük és reméljük, hogy minden megtett, kicsiny lépés segít abban, hogy legalább fékezzünk, lassítsunk a vesztünkbe rohanás sebességén.

Iskolánk tanárai közül néhányan úgy gondoltuk, hogy nemcsak órákat tartunk, videókat nézünk a gyerekekkel arról, hogy mit kellene tennünk azért, hogy otthonunkat, a Földet megmentsük a következő nemzedéknek, hanem a tettek mezejére lépünk, és erdőt telepítünk az iskola valamikori tulajdonát képező földterületre. Nagy szó az, hogy erdő, de reméljük, hogy az elültetett szerény 400 facsemete egy folyamatnak a kezdete, amit jövőre folytatni szeretnénk, és a csemeték mennyiségét felszaporítva lassan felnevelhetjük iskolánk akácoskertjét. A fa, az erdő az ökoszisztéma nélkülözhetetlen része, nincs semmi a világon, ami annyit adna az emberiségnek, mint a zöld övezet, ennélfogva közvetve vagy közvetlenül hatással van az életünkre, a jelenünkre és óhatatlanul a jövőnkre.

Iskolánk egy sor programmal szeretett volna tisztelegni a Föld napja előtt. A tevékenységeinket végül Apró lépések egy zöldebb jövőért című projektbe foglaltuk, amely keretet biztosít több akciónak. Első lépésként az ünnepi nagytakarítás előtt meghirdettük a háztartási elektromos és elektronikai hulladékok gyűjtését. Szeretnénk környezettudatosságra nevelni a gyerekeket, hogy érett módon tudjanak majd döntéseket hozni, és élni azokkal a lehetőségekkel, amik már adva vannak. Tudatosítani szeretnénk bennük, hogy a már nem működő, vagy megunt elektromos és elektronikai dolgok megfelelő helyre szállítása által sokat tehetnek a szép, egészséges, tiszta környezetért.

Második lépésként az erdőtelepítést tűztük ki célul, amely a Szilágy Megyei Tanfelügyelőség által népszerűsített, az Országos Erdőgazdálkodási Hivatal – a Romsilva felhívása kapcsán érlelődött meg bennünk. A Zilahi Erdőgazdálkodási Hivatallal kötött szponzori szerződés által megkaptuk a facsemetéket, és  kiviteleztük a munkálatot a tavaszi vakáció harmadik napján. A Haraklányi Polgármesteri Hivatal és Bóné Csaba alpolgármester úr közreműködésének köszönhetően sikerült elültetnünk 400 darab akácfa csemetét.

Hiszünk abban, hogy az elültetett fák közelebb hozzák a gyerekeket a természethez, hogy ezek a fák, ha megnőnek, generációkat fognak összekapcsolni. A diákok azáltal, hogy ott voltak, gödröt ástak neki, gyengéden földet húztak a tövére, egy kicsit gyerekeiknek tekintik a facsemetéket; bízunk abban, hogy kötődni fognak hozzájuk, majd ápolgatva őket, legendákat szőnek köréjük. Reméljük, hogy távlati terveinket megvalósíthatjuk, és nem csak a zöld övezet, a biológiai örökség, hanem a kulturális örökségünk részévé is válhat az így létesített erdő.

Az erdő puszta létével azért küzd, hogy a Föld otthonunk maradhasson, ezért őrizzük és gyarapítsuk az erdőt! Legyen ez a mi varázsigénk is, ahogy számos zöld mozgalom, program jelmondata!

A Magyargoroszlói Általános Iskola tanári kara