Thu. May 2nd, 2024

Akkor tölti be igazi szerepét a népviselet, ha viselik is!

Lezárult a „Varrd magad a viseleted!” második alkalma is Sarmaságon

„A viselet szimbólumhordozó jelleggel bír, használati szerepén túlmenően jelzi viselőjének nemzeti hovatartozását, életkorát. Tükrözi az ünnepek, szokások örömét, gyászát… Óvni, menteni kell, amíg nem késő!”

Az RMDSZ Szilágy megyei Szervezetének kezdeményezésére jött létre a „Varrd magad a viseleted!” program, melynek felelős megbízottja Katona Ibolya. E program már a kezdetektől fogva nagy népszerűségnek örvendett Szilágy megye szerte, nem véletlenül! Ez egy olyan esemény, amely fiatalokat, időseket egyaránt megmozgat és arra sarkall, hogy valami szépet, valami maradandót alkossanak.

Ebben a hitben szerveztük meg második alkalommal mi is Sarmaságon ezt a több hétből álló eseményt! Két évvel ezelőtt, amikor ez a program hozzánk is ellátogatott még bizonytalanul láttunk neki a szervezésének, nem láttuk előre, mi hogyan fog zajlani, egyáltalán sikerül-e időre elkészíteni a viseleteinket, de egyet biztosra tudtunk, nagy igény van erre és jelentkezőkből nem lesz hiány! Most sem volt ez másképp, nagyon sok helyi hölgy jelentkezett azért, hogy együtt gyarapíthassuk a sarmasági népviseletek számát!

A júniusi hónap izgalmakkal tele indult a sarmasági hölgyek számára, Berki Edith, az RMDSZ sarmasági Szervezetének és Nőszervezetének elnöke találkozóra hívott minden jelentkezőt, hogy megbeszélhessünk mindent, amely erre a programra és találkozóinkra vonatkozik. E jeles alkalomra mindazon hölgyek jelentkezését vártuk, akik az első programon nem vettek részt.

A jelentkezőket két csoportra osztottuk. Az első hetekben minden csoport a megadott napokon vehetett részt a varráson, majd a végéhez közeledve a hét bármelyik napján lehetőség volt erre. A hölgyek nekiláttak a varrás mellett a második legnehezebb feladatnak, ki kellett választaniuk „az” anyagot, aki már állt hasonló választás előtt, tudja milyen nehéz a szebbnél szebb anyagok közül kiválasztani azt, amelyikből végül elkészül a népviselet.

Nem volt könnyű összeszámolni, hányan vettek részt a varráson, hiszen alkalomról alkalomra csatlakoztak a folyamathoz, igazi nagy gépezetet, egységet alkotva együtt! Ennek köszönhetően olyan is előfordult, hogy némelyik anyagból utánpótlást kellett szereznünk – ezúton is köszönjük Katona Ibolya projektvezetőnek, hogy mindig készségesen válaszolt kérdéseinkre, segített a megoldhatatlannak tűnő helyzetekben is!

Hogyan is zajlott le egy délután a varrószakkörben? – Talán néha viccelődve neveztük így, de valóban az volt, egy szakkör, ahol új készségeket tudtunk elsajátítani, megismertük saját határainkat és megmutattuk elsősorban saját magunknak, hogy bármikor képesek vagyunk új dolgokat tanulni, ha azt egy igazi, eltökélt belső erő irányítja!

Visszatérve a kezdő kérdésre, az első néhány alkalommal mindannyian félelemmel, izgalommal telve érkeztünk, azon aggódva, hogy „vajon képes vagyok-e rá?”, de minden ilyen helyzetben a varrónők biztosítottak arról, hogy együtt sikerülni fog! – Talán ez az egyik legszebb dolog az egészben, hogy együtt készítettük el ezeket a ruhadarabokat, amelyek nem csak saját identitásunkat, de nemzeti öntudatunkat is megerősíti és megmutatja a kívülállók számára, hogy kik vagyunk és mit képviselünk!

Mivel minden rendhagyó és különleges eseményt illik megünnepelni, mi is megtartottuk a „Varrd magad a viseleted!” záróünnepségét a Sarmasági Napok első napján, pénteken. Az eseményen tiszteletét tette Seres Dénes parlamenti képviselő, az RMDSZ Szilágy megyei Szervezetének elnöke, Kovács Irénke szenátorasszony, az RMDSZ Szilágy megyei Nőszervezetének elnöke, Dari Tamás, Szilágy megye prefektusa, Dombi Attila János, Sarmaság Község polgármestere, Kovács Tibor, alpolgármester, Katona Ibolya projektvezető, a SzIT elnöke, Tóth Ádám, a Sarmasági Ifjúsági Tanács elnöke, a helyi tanácstestület tagjai és nem utolsó sorban azon hölgyek, akik sikeresen részt vettek ebben a programban.

Berki Edith, az RMDSZ Sarmasági Szervezet és Nőszervezetének elnöke elmondta, a népviseletvarrás egy mozgalommá vált a Szilágyságban, és Sarmaságon ezúttal is nagy népszerűségnek örvendett a varrás, sőt ezúttal többen jelentkeztek a programba, mint két éve. Ez alkalommal összesen 80 darab felnőtt női viselet, 29 kislányviselet, 9 fiúcska ing és 13 férfiing készült el a sarmasági hölgyek ügyes keze által.

Az elnökasszony hozzátette, hogy önmagában az még nem elég, hogy megvarrtuk a viseletünket, lehetőséget kell biztosítani, hogy ne csak a szekrényben porosodjon, mint egy kedves emlék, hanem viseljük is azt, büszkén és bátran, kihasználva minden olyan alkalmat, ahol magunkra ölthetjük, akár egy helyi szervezésű hagyományörző rendezvényen, koszorúzási ünnepségeken, de megyei rendezvényeken is felvehetjük, mint például a Szilágysági Magyar Napok, ahol már hagyománnyá vált a népviseletbe öltözött felvonulás.

Seres Dénes parlamenti képviselő nagy örömét fejezte ki, hogy Sarmaságon eddig közel 200 viselet készült el, ami az összetartozás, az egység jelképe. E mozgalmat minden magyar településen éltetik, és a ruhákat büszkén viselik. Továbbá arra kérte a helyi hölgyeket, hogy próbálják mindezt tovább adni gyerekeik számára is, hogy ők is büszkén viseljék viseletüket! „Kultúránknak sok összetevője van, elsősorban a nyelvünk, a hagyományaink, a szokásaink, a viseletünk, ami minden szilágysági magyar házban ott kellene legyen”. – mondta a képviselő.

Az idén 13 férfiing is elkészült, amelyet a férfiak is büszkén öltöttek magukra a záróünnepségen, többek között Dombi Attila János is, községünk polgármestere, aki elmondta, nagyon büszke a helyi hölgyekre és arra, hogy a múltunk egy részét visszahozták a jelenbe és általuk gazdagodhatunk mindannyian.

Dari Tamás, RMDSZ-es prefektus elismerését fejezte ki a varrónők és minden résztvevő irányába, hogy ilyen szépet alkottak, illetve azért, hogy általuk a férfiak is csatlakozhattak ehhez a mozgalomhoz. Továbbá azt is megjegyzete, hogy bizonyos jeles alkalmakon remek ajándéknak bizonyul egy varrógép, amelyet minden hölgy szívélyesen tud fogadni!

Katona Ibolya, a program vezetője elmondta, hogy ezek az alkalmak több szempontból is fontosak, éltetjük a hagyományainkat, példamutatás a fiatalabb generációnak, illetve már önmagában is egy ilyen viselet megvarrása, akár segítséggel, akár anélkül, de hatalmas sikerélménynek bizonyul, főleg azok számára, akik soha életükben nem használtak varrógépet.

Berki Edith megragadva az alkalmat, megköszönte Seres Dénes képviselő úrnak, hogy szívén viseli a helyi magyarság sorsát és mint ahogyan minden alkalommal, most is támogatta e programot, amely büszkeség számunkra és a Szilágy megyei magyarság számára is! Továbbá arra kérte a képviselő urat, hogy a későbbiekben se hagyjon alább támogatása, hiszen Szilágy megyében, és Sarmaságon is erős magyar közösség él, amely igényli az ilyen és ehhez hasonló programok szervezését!

Ezt követően köszönetet mondtunk minden kedves varrónőnek egy jelképes virág átadásával. Köszönettel tartozunk Kupás Évának, Maier Edithnek, Katona (Kis) Katalinnak, Keresztes-Bandi Emesének, Kósa Andreának, Katona (Kupás) Katalinnak, Erdei Enikőnek, Molnár Judithnak, Tóth Erzsébetnek, Baliga (Bai) Annának hogy mindvégig mellettünk álltak, okítottak, és tanítottak.

Továbbá köszönettel tartozunk Berki Edithnek, hogy a helyi közösség mindig kitüntetett figyelmet élvez nála és mindent megtesz a helyi értékek megtartásáért, a hagyományok megéléséért és tovább adásáért, illetve ismét megteremtette a lehetőséget, hogy megvarrhassuk viseletünket és gondoskodott arról is, hogy minden a lehető legnagyobb rendben menjen minden alkalommal!

Annak érdekében, hogy megkoronázzuk e jeles alkalmat, a Sarmasági Napokon tartott ünnepi istentiszteleten is népviseletben jelentünk meg, mostmár egységben, hiszen azok is jelen voltak, akik két évvel ezelőtt készítették el csodás ruháikat. Bízunk benne, hogy ebből sikerül hagyományt teremteni, és mint elődeink, mi is viseletben vehetünk részt többek között az egyházi alkalmakon is.

Elődeinktől tanulva, mi is hiszünk a hétköznapi események és ünnepi alkalmak dokumentálásában így ez sem maradhatott el, mindkét alkalmat közös fényképkészítéssel zártuk le, amely megmutatja a jövő generációjának, hogy milyen is volt a 2000-es évek népviselete, amely önmagában akár egy időkapszulának is tekinthető – mesél rólunk, a jelenünkről és a múltunkról egyaránt! Ezúton is köszönjük Kocsis Sándornak és Balogh Márknak a csodás képeket!

Köszönettel tartozunk az RMDSZ Szilágy megyei Szervezetének és Nőszervezetének, hogy mindig megteremtik a lehetőséget arra, hogy szabadon, közösségben megélhessük nemzeti identitásunkat, hagyományainkat. Továbbá köszönjük a Sarmasági Polgármesteri Hivatalnak, Dombi Attila János polgármesternek és Kovács Tibor alpolgármesternek örökös támogatásukat!

Székely Anetta