Sat. May 4th, 2024

  • Kevesebben igényelték, de nagyobb területre – röviden így foglalható össze az APIA június 6-án közölt adatai alapján a május végén zárult területalapú-támogatás igénylési kampány. A május végi határidőig a gazdák még büntetés nélkül nyújthatták be kérelmeiket: ezzel a lehetőséggel országos szinten 755.810 gazdálkodó élt (2022-höz képest 34 ezerrel kevesebben), akik összesen 9,95 millió hektárra (2022-höz képest 22 ezer hektárral többre) igényelték a földalapú-támogatást. Szilágy megyéből 20.920 gazda támogatás-igénylését 136.136 hektárra iktatták az APIA megyei kirendeltségei. 
  • Utalják az első negyedévi gázolajár-támogatást – számol be június 8-i közleményében a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). A 2023. január 1. és március 31. közötti időszakban mezőgazdasági célokra vásárolt és elszámolt gázolaj-mennyiség után az APIA 89,515 millió lejt folyósít a támogatásra jogosult mezőgazdasági termelőknek, ami 58,54 millió liternyi üzemanyag kedvezményes felhasználását tette lehetővé. A gázolajár-támogatás az üzemanyag jövedéki adójának utólagos részbeni visszatérítéséből ered: ez alapján a gazdák literenként 1,53 lejes kompenzációban részesülnek. 
  • Nagyon nehéz helyzetbe került a romániai tejtermelés, a gazdák a tavaly őszi ár kevesebb mint felét kapják a feldolgozó üzemektől. Miközben egy liter tej előállítási költsége két lej, a felvásárlók egy lej körüli összeget kínálnak a gazdáknak. Haller Zoltán, a Román Tarka Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének vezetője a Krónikának elmondta, hogy a román kormánynak nem csak szóban, hanem a valóságban is rendet kell tennie a külföldi érdekeket kiszolgáló multinacionális tejfeldolgozó cégek háza táján. Az érdekvédelmi szervezetek első lépésként a gyenge minőségű importtej leállítását sürgetik. Sütő Attila