Wed. Apr 24th, 2024

„A civil szféra nagyon fontos, de a döntések a politikában születnek”

A Szilágysomlyói Simion Bărnuţiu Főgimnázium az Európai Unió Erasmus+ programjának keretén belül az Európai Parlament Nagykövet Iskolája címet pályázta meg 2019-ben. Ennek érdekében a IX-XI-es diákokból álló 15 fős csapat öt tanár támogatásával olyan tevékenységeket, kezdeményezéseket kell megszervezzen, amelyek által tájékoztatni tudják az iskola közösségét az Európai Parlament szerepéről, az Európai Demokrácia intézményeiről, arról, hogy miben segít az Európai Unió, mit tehet a fiatalokért és a közösségért.

Az iskola diákjai már részt vettek hasonló projektekben, két alkalommal elnyerték az Európai Iskola címet, a mostani titulus megszerzéséhez viszont számtalan feltételt kell teljesítsenek, egyik ezek közül, egy európai parlamenti képviselővel való találkozás. A diákok megkérték Berek István tanár urat, egykori alpolgármestert, hogy szervezzen egy találkozót Winkler Gyula európai parlamenti képviselő úrral, aki már többször járt Szilágysomlyón, és aki nyitott volt a felkérésre és elfogadta a meghívást. Ebben a hónapban jött volna létre a találkozó, de a koronavírus-járvány megakadályozta a személyes találkozást, így csak virtuálisan, online valósulhatott meg a beszélgetés.

Érdeklődő fiatalok

„Már évek óta járok a Szilágyságban, ahol mindig kedves és jó barátokkal találkozok, mert az elmúlt évek alatt nemcsak együttműködés, hanem barátságok is kialakultak. Most is nagy szeretettel fogadtam el a találkozót, de sajnos ez nem jöhetett létre, hiszen be kell tartani mindannyiunknak a járvány elleni intézkedéseket, úgyhogy virtuális térbe helyeztük át ezt a rendezvényt. A diákok érdeklődőek voltak, érdekelte őket hogyan működnek az Európai Uniós intézmények, milyen lehetőségek vannak uniós támogatásokban, szó volt pályázatokról, de elhangzottak személyes kérdések is, mint például, hogyan lesz valaki európai parlamenti képviselő, mit kell tegyenek azért, hogy ők is képviselőkké váljanak” – mondta a képviselő.

 

A mai fiatalok és a politikai élet

Winkler Gyula képviselő készségesen válaszolt a kérdésekre, hangsúlyozta, mindig támogatta a fiatalokat, és szeretett velük dolgozni. Kérdésünkre, hogy érdeklődnek-e a politika iránt a mai tizen- és huszonévesek, azt válaszolta, bár az elemzők és a szociológusok pesszimista választ adnának, azt tapasztalta, hogy mindig, minden generációban, és minden vidéken kialakul egy kis csapat, amelyik érdeklődést mutat.

„Általában azt szokták mondani, érdeklődnek a közügyek iránt. Van, aki ifjúsági szervezetben aktivál, van aki az egyházi ifjúsági szervezetben, van aki környezetvédő vagy cserkész és sorolhatnám. Nagyon sok formája van a közügyek iránt való érdeklődésnek, és mint politikus mindezeket a formákat fontosnak tartom és támogatom” – hangsúlyozta.

 

Hogyan lehet valakiből politikus, kiből lesz jó politikus?

A képviselő a diákokkal való beszélgetés során elmesélte saját életpályáját, hogyan került a ’90-es évek legelején a civil világból a politika világába, elmondta, hogy a közösségi tevékenysége a civil szférában kezdődött. „Rájöttem, hogy a civil szféra nagyon fontos, de a döntések a politikában születnek. Így kezdtem érdeklődni a politika iránt, és kezdtem szerepet vállalni. Ma már vannak olyanok, akik tudatosan készülnek a politikára, ifjú kortól, sőt a tanulmányaikat is azon a téren végzik. Én arra bíztattam a fiatalokat, hogy most, ebben a korban, 16-17 évesen a legfontosabb tevékenység számukra a tanulás kell legyen, a kompetenciák elsajátítása, egy jó szakma megtanulása. Úgy vélem, nem az a jó a recept, ha politikusnak tanul valaki. Azt látom az Európai Parlamentben is, hogy azok tesznek szert tekintélyre és hitelességre, akiknek van egy szakmai felkészültségük, és úgy érkeznek a politikába, hogy egy szakmai pályafutás, karrier során már letettek valamit az asztalra. Ezt gondolom hiteles modellnek, és azt látom az Európai Parlamentben is, hogy nem az a jó politikus, aki mindenhez ért, és mindenről nagyon magabiztosan nyilatkozik, hanem az, akinek van egy szakmai háttere” – nyilatkozta Winkler Gyula.

 

„Minden esetben kíváncsinak és érdeklődőnek kell lenni”

A képviselő arra bíztatta a fiatalokat, hogy legyenek érdeklődőek, mert a lehetőségek a rendelkezésükre állnak, és fontos, hogy pontosan tudják, mi a célkitűzésük. A beszélgetés alatt bemutatta az EU-intézmények működését, ismertette a három legfontosabb intézményt, az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet és a Tanácsot, kiemelte a kompromisszumkészség és a nyitottság fontosságát, elmondta, minden esetben kíváncsinak és érdeklődőnek kell lenni.

A jó politikus nyitott, közvetlen és barátságos is

Berek István tanár, az Erasmus+ projekt támogatója elmondta, meglepődött a tanulók felkészültségén, mert érdeklődőek voltak, és számos meglátásuk volt a témával kapcsolatban. „Pozitív visszajelzéseket kaptam mind a tanulóktól, mind a szülőktől, értékelték a képviselő nyitottságát, közvetlen és barátságos hozzáállását a gyerekekhez, ezért megjegyeztem, a mérnöki pálya helyett a tanárit is választhatta volna” – mesélte a tanár úr.

Kulcsár Mária