A színjátszás felszabadít

Idén július 7-13 között került sor a XVI. Krasznai Diákszínjátszó TáborraCsizérben aFeeLingPanzióban. Lázas készülődés, sok ötletelés és várakozás előzte meg az eseményt. Idén is Varga Sándor színművész úr, a Szatmári Északi Színház Harag György társulatának tagja oktatott, tanácsokat adott a diákoknak, tapasztalatokat osztott meg velük. Hálásan köszönjük neki! A finom reggeli elfogyasztása után a napot bemelegítővel, légző és beszédgyakorlatokkal kezdtük, utána a darab értelmezése, begyakorlása, zenei anyag választása és rengeteg tanulás következett. Ebéd után szabadidős program volt (kézműves műhely, sportjátékok). Aztán 16 órától újra a gyakorlás volt a fókuszban. Az esti program az improvizációról szólt, Sokat nevettünk és játszva tanultunk.
A választásunk ezúttal Maurice Maeterlinck A kék madár című mesedrámájára esett. A darab nem csak gyerekeknek szól, a felnőttek is sokat tanulhatnak belőle. A boldogság keresés, az értékek krízise, az emberi kapcsolatok felszínessége mind mind megjelennek a darabban. A jelenet a boldogságért vívott küzdelem értelméről beszél. A Kék madár a boldogság jelképe. A keresése mindannyiunk életében jelen van, de nem kell távoli országokban keresni. A Kék madár mindig velünk van, ha szeretjük egymást, és örülünk az élet legkisebb ajándékainak is. De mindig elrepül, ha bántjuk egymást, ha irigykedve figyeljük a mások örömét. Mert a Kék madár maga a boldogság, és kalitkája: az emberi szív.
A tábor végén, vasárnap délután egy gálaműsor keretén belül mutattuk be a tanultakat. Az előadás sikeres volt, a közönség vastapssal jutalmazta a diákok játékát.
A táborozók gondolatai közül tallóztam egy csokorra valót:
Az idei táborban is nagyon jól éreztem magam, sőt talán jobban, mint az eddigiekben. Igaz, hogy nem tudok állandó tagja lenni a csapatnak, de mégse érzem kirekesztve magam.
Az egyetlen nehézség az egész táborban a korán kelés volt, de hát ez része kell legyen a napnak ha produktívak akarunk lenni. Ha nem is teljességében maga a színjátszás, de ez is hozzátett az önbizalmamhoz és a szorongás legyezősében elért sikereimhez. Nem csak idén, hanem már tavaly is észrevettem, hogy félelem nélkül állok a közönség elé, amit köszönök. (Evelin)
Szerencsésnek tartom magam, amiért idén már a másodszor vehettem részt a színjátszó táborban. Rengeteg nevetés, koncentráció, elszólás jellemezte a táborunkat. Az idei darabunk mondanivalója számomra az, hogy hinnünk kell a csodában és nem kell feladni azt, amit mi egyszer kigondoltunk. Ezek mellett finomakat ettünk minden nap, és megtanultuk, hogy „evés közben nem eszünk!”. Számomra a tábor mindenképp egy pozitív élménynek fog megmaradni, hiszen egész héten olyan megértő és jólelkű emberekkel voltam körülvéve, hogy ha rosszkedvű akartam volna lenni, nem sikerült volna, a többieknek köszönhetően. Bízom benne, hogy jövőre a mostani tábornál még jobbat hozunk össze. Legyetek színjátszósok! (Panna)
Nekem az idei tábor nagyon tetszett. Az elején megijedtem a darab hosszúságától és attól, hogy sikerülni fog-e megtanuljam a szöveget ,viszont a tábor végére már úgy éreztem, hogy nincs miért aggódjak, mert tudom a szöveget ,csak ne hadarjam el és ne akarjak túl lenni rajta. Számomra a darab megtanította, hogy a boldogságot apró dolgokban is meg lehet találni, és hogy legtöbbször a boldogság az orrunk előtt van, csak mi nem vesszük észre. (Alexa)
Hálásan köszönjük támogatóinknak, hogy mellettünk álltak iden is: A helyi önkormányzat, a Vincze ABC, a Pagicom, a Rhemedium Gyógyszertár, Pap Miklós (Golyós), Szigyártó Ferencz, Cserey-Goga Technológiai Líceum, CBA, Király ABC, Birtalan István, László Mihály és Andrea, Kovács István polgármester, Vincze Sándor alpolgármester, Pap D. Miklós, Valki Zsuzsánna.
A szülőknek szívből gratulálok, nagyon ügyes gyerekeket neveltek! Mindenkinek szép nyarat és a színészpalántáimnak pihentető vakációt kívánok szeretettel!
O.I.
Fotó: Vékás Albert